Connect with us

Audi

Biznes

Zawody, które już niedługo przeniosą się do Internetu

Złota zasada studiów głosi by szukać kierunku kształcącego do pracy, która jeszcze nie istnieje. Są jednak takie zawody, które swojej przyszłości szukają nie w wymyślaniu się na nowo, lecz przenosinach do świata wirtualnego.

Adwokat

Nie spodziewajmy się robotów-prawników, ale wraz z dopuszczaniem przez sądy możliwości zeznań telekonferencyjnych następnym logicznym krokiem będzie wirtualna reprezentacja w sądzie. Co prawda wymaga to zabezpieczeń związanych z potwierdzaniem tożsamości, jednak zaoszczędzi czas adwokatom, co powinno przełożyć się na niższe ceny dla klientów.

Już dziś porady prawne są często udzielane w formie cyfrowej, zapewne nie trzeba długo wyczekiwać na gigantyczne farmy w których prawnicy będą udzielać seryjnych usług dzwoniącym z całego globu. Oczywiście prawo jest na tyle zniuansowaną dziedziną, że nie zabraknie tradycyjnych spotkań twarzą w twarz, jednak koncepcja wirtualnego prawnika jest tuż za rogiem.

Lekarz

Przyszłość, która jest już z nami, ponieważ w USA i Japonii korzystanie z konsultacji medycznych na odległość jest już powszechną praktyką. Obniża to znacząco koszty, ponieważ interniści pracują na znacznie niższych, miejscowych, stawkach, ale brakuje na razie badań skuteczności takiej metody. Trwają także prace nad zdalnym operowaniem robotami medycznymi z oddali, co pozwoli zaoszczędzić pacjentom i chirurgom cennego czasu. Wirtualne konsultacje mogą nie zastąpić całkowicie tych rzeczywistych, ale w dzisiejszej medycynie opartej głównie na drobiazgowych badaniach liczy się znacznie bardziej czas reakcji i dostęp do baz medycznych. A wirtualny doktor pobije w tym doktora obecnego fizycznie.

Nie należy także zapominać o znaczeniu dołożenia czynnika cyfrowego z punktu widzenia badań naukowych. Dostęp do rozmów między lekarzami i pacjentami, drobiazgowa zapisana terapia i przepisane leki nie tylko wyeliminują wątpliwości co do postępowania w osobnych przypadkach – stanowią gigantyczne pole dla badaczy. Zamiast kosztownych testów mogą posłużyć się zapisanymi przypadkami w swych pracach, przyspieszając i tak oszałamiający postęp tej nauki.

Księgowy

Na tej liście zdaje się prozaicznym, wysuwa się pierwszy plan gdy zdamy sobie sprawę z oszczędności czasu, pieniędzy i pracy, którą przyniesie wprowadzenie rozliczeń w strefę cyfrową. Najbardziej oczywistym jest niebywała wręcz ilość papieru, która uniknie zadrukowania i bezsensownego przechowywania. Zarządzanie bazą cyfrową będzie znacznie łatwiejsze od kopania w tonach dokumentów.

Instytucja cyfrowej księgowości jest silnie sprzęgnięta z przenoszeniem finansowych rozliczeń państwa w sferę wirtualną, pole na którym nie brakuje oszczędności. Poza tym dostępny w każdy momencie księgowy jest w stanie szybciej zareagować na kryzysy fiskalne, które zdarzają się częściej niż może się to zdawać.

Kierowca

Czas uciec na chwile od istniejącej rzeczywistości i spojrzeć w przyszłość transportu. O dziwo, by zobaczyć jak będziemy przewozić towary spójrzmy najpierw na morze. W tym momencie kontenerowce przenoszące miliony ton towarów są zarządzane niemalże bez obecności ludzi na ich pokładach. Zdalna kontrola, obecna w militarnych dronach i na oceanach, prędzej czy później zawita za koła kierownic. I choć może zdawać się to szokujące, nie zabraknie wówczas pracy dla obsługujących wirtualne przewozy zdalnie sterowanych pojazdów.

Bo jeśli jest jedna rzecz, jaką można pewnie powiedzieć o przyszłości – to że lubi zaskakiwać na każdym kroku.


O autorze

Spojrzenie na przyszłość zawodową przez pryzmat rozwoju Internetu.

czytaj dalej..
Advertisement

Darmowe ogłoszenia motoryzacyjne

 

Kliknij aby skomentować

Popularne