Connect with us

Podróże

Wczasy na Boliwii – 5 przepięknych i fascynujących miejsc w sercu Ameryki Południowej

Boliwia to najwyżej położony i zarazem najtrudniej dostępny kraj kontynentu Ameryki Południowej. Zachwyca pięknem dziewiczej przyrody, niezwykłą różnorodnością krajobrazów i indiańską kulturą, która obecna jest na każdym kroku. Zarówno miłośnicy gór i trekkingu oraz ci co kochają przyrodę, znajdą w Boliwii coś dla siebie. Kraj ten posiada również największą solną przestrzeń na świecie, a to tylko wstęp do tego co warto w Boliwii zobaczyć. Więcej szczegółów znajdziecie poniżej.

Miasteczko La Paz – najwyżej położona stolica na świecie

Warto wiedzieć, że La Paz jest stolicą administracyjną z siedzibą rządu, stolica konstytucyjna to Sucre. Jak już zostało wspomniane w tytule jest to najwyżej położona stolica na świecie. Miasto położone jest w dolinie i otoczone jest na około przepięknymi wzniesieniami z Andami w roli głównej. Wspomniana dolina znajduje się na wysokości 3600 – 4100 m n.p.m., co dosyć często jestem powodem problemów z aklimatyzacją u turystów. Mimo wysokiego położenia, jest to miasto najbardziej rozwinięte w całym kraju. To tutaj znajdziecie najważniejsze budynki wraz z pałacem prezydenckim na czele. To właśnie tutaj znajdziecie mnóstwo restauracji i miejsc rozrywki. W tak przepięknej miejskiej scenerii niewątpliwie chce się przebywać i wypoczywać. Warto wiedzieć, że to właśnie w La Paz można skosztować najlepszych boliwijskich potraw. Z ciekawostek warto odwiedzić tutejsze…markety. Dlaczego?  To właśnie w nich znajdziecie niecodzienny targ czarownic, który zaciekawia tajemniczymi miksturami, instrumentami czy pieczonymi żabami. La Paz to również miasto stosunkowo tanie w porównaniu do innych, bardziej turystycznych miejsc.

wakacje w Boliwii

Jezioro Titicaca i rdzenni mieszkańcy Boliwii

Jezioro Titicaca to największe jezioro kontynentu południowoamerykańskiego. Dodatkowo jest jednym z najwyżej położonych obszarów wodnych na świecie. Miejscowi, ale i turyści szczególnie upodobali sobie malowniczą miejscowość Copacabana. Ten mały ośrodek wczasowy przypomina nieco popularne śródziemnomorskie kurorty, jednak temperatura wody jest tutaj zdecydowanie niższa. Wszystko z powodu wspomnianego już wysokiego położenia (Titicaca znajduje się na wysokości aż 3821 m n.p.m.!). W tej miejscowości jest też raczej tanio, więc i to odróżnia ją od popularnych kurortów.

Jezioro jest również nierozerwalnie związane z rdzennymi mieszkańcami Boliwii. Jest na nim mnóstwo wysp, które zamieszkiwane są przez Indian. Plemiona Ajmara czy Keczua posługują się własnymi językami, budują własne łódki i szałasy oraz obdarzają wielkim szacunkiem i czcią Matkę Ziemię.

Ruiny Tiwanaku czyli pozostałości po Inkach

Starożytne ruiny Tiwanaku znajdują się na południowo-wschodnim brzegu Titicaki. Miejsce to uznawane jest za jedno z pierwszych miejsc, które zamieszkiwały plemiona Inków. Pomiędzy V a IX wiekiem żyło tam nawet 30 tys. mieszkańców. Wiele budowli zbudowanych jest z ogromnych 25 – tonowych form skalnych, przez co czasem miejsce to określane jest “Stonehenge Ameryki”.

Salar de Uyuni

To największe na świecie słone jezioro, a raczej wyschnięte słone jezioro czyli solnisko. W miejscu słonego jeziora powstał obszar, który przypomina pustynię, ale zamiast piasku znajdziecie tam…sól! Biała tafla kontrastuje z horyzontem, a gdy będziecie nad Salar de Uyuni po deszczu, na powierzchni utworzy się gigantyczna kałuża, która będzie odbijała w swojej tafli niebo, tworząc niepowtarzalny lustrzany spektakl. Na obszarze Salar de Uyuni znajdują się także liczne gejzery, wulkany i rozległe formacje skalne.

Stroma i wąska droga Yungas

Kręta, stroma i niezwykle wąska droga Yungas przebiega z La Paz do lasów Amazonii. Nie ma na niej ni pobocza ani żadnych barierek za to są…mrożące krew w żyłach przepaście. Z tego ekstremalnego zjazdu korzystają głównie rowerzyści, jednak nie brakuje śmiałków, którzy wjeżdżają na nią samochodem. Droga ta zaczyna się około godzinę jazdy od La Paz na wysokości 3400 metrów i jest długa na 70 km! Jeśli się odważycie to gwarantujemy przepiękne widoki i sporą dawkę adrenaliny. Na samym końcu trasy, zanim zawitacie do dżungli warto wstąpić do małego miasteczka Coroico. Tutaj będziecie mieli okazję odetchnąć i poznać prawdziwe oblicze Boliwii wolnej od turystów i technologicznych nowinek.

 

Author: admin

czytaj dalej..
Advertisement

darmowe ogłoszenia motoryzacyjne

 

Kliknij aby skomentować

Popularne