Connect with us

Technika

W jaki sposób nowe technologie ułatwiają nam codzienne funkcjonowanie?

Życie w XXI wieku zmieniło się względem wieków poprzednich nie do poznania. Jeszcze nigdy tempo zmian nie było tak widoczne, jak ma to miejsce teraz. Dlatego racjonalnym wydaje się być postawienie pytania o to w jaki sposób nowe technologie pomagają nam w codzienności, także w sferze finansów.

A) Robienie zakupów – zakupy to zmora osób starszych. Często nie są one w stanie samodzielnie iść i przynieść ciężkich produktów, których potrzebują do codziennego życia. Jeśli więc tylko jest ktoś, kto pomoże im zamówić zakupy prze Internet, to okazuje się, że nowe technologie pozwolą im na życie godniejsze niż do tej pory. Jeśli jeszcze byliby w stanie samodzielnie poruszać się po sklepie internetowym to ich życie zmieniłoby się diametralnie

B) Szybkie płatności – dzięki płatnościom wykonywanym w kilkanaście sekund jesteśmy w stanie cieszyć się danym produktem w niewiarygodnie szybkim tempie. Co więcej, nie musimy wychodzić z domu, stać w kolejkach i martwić się o bezpieczeństwo nasze lub naszych bliskich. Dzięki nowym technologiom płacenie i funkcjonowanie w codziennym świecie stało się prostsze. Kasy fiskalne łask online

C) Doładowania do telefonu – kiedyś, by móc doładować swój aparat, należało wybrać się do sklepu i wykupić specjalną kartę lub otrzymać kod od sprzedawcy. Teraz robi się to szybko i bez przeszkód za pomocą własnego konta. Dzięki doładowaniom Bluemedia możemy cieszyć się pieniędzmi na koncie już po kilku minutach albo lepiej kontrolować wydatki naszych dzieci na ich smartfonach.

D) Medycyna – to jak bardzo nowe technologie wpłynęły na rozwój medycyny nie jest niczym nowym. Z roku na rok potrafimy coraz więcej i dzięki temu długość życia zwiększa się wielokrotnie. To realna pomoc dla każdego z nas.

Nowoczesność wraz z technologią pokazała, że możemy żyć dłużej i wygodniej. Dzięki nowym technologiom mamy bezpieczniejszy i szybciej reagujący świat, który pomaga tam, gdzie jeszcze kilkadziesiąt lat temu rozkładano ręce.

 

Technika

Innowacje rewolucjonizują medycynę. Bez cyfrowych rozwiązań służba zdrowia nie poradziłaby sobie w czasie pandemii

Cyfrowe rozwiązania i innowacje medyczne wspierające walkę z koronawirusem, w realiach przeciążonej służby zdrowia, niemal z dnia na dzień weszły do powszechnego zastosowania. Przykładem są choćby e-recepty czy telemedycyna, bez których działanie systemu ochrony zdrowia w czasie pandemii byłoby mocno utrudnione. Eksperci na świecie są zgodni, że digitalizacja i innowacje wspierające walkę z pandemią przyczynią się do transformacji całego systemu, a ten rok wyznaczył jej kierunek.

 Poziom innowacyjności polskiego systemu opieki zdrowotnej jest coraz lepszy. Widzimy niezwykły przyrost w zakresie informatyzacji tego systemu. Ostatnie lata pokazały, jak ważne staje się e-zdrowie w tej opiece. Zresztą pandemia COVID-19 również tego dowodzi. Dzięki temu, co zostało zrobione w ostatnich dwóch latach, dzisiaj możemy korzystać z teleporad, e-zwolnień czy e-recept. Tylko w najczarniejszych snach możemy sobie wyobrażać, co by było, gdyby te rozwiązania nie zostały wprowadzone – mówi agencji Newseria Biznes dr n. med. Radosław Sierpiński, prezes Agencji Badań Medycznych.

 

Kasy fiskalne Łódź

 

Jak podaje rządowe Centrum e-Zdrowia, Internetowe Konto Pacjenta, które pozwala zarządzać swoimi sprawami medycznymi online, aktywowało już w sumie 3,5 mln Polaków. Tylko w tym roku liczba nowych użytkowników wzrosła o 2,65 mln. Od stycznia do początku lipca lekarze wystawili w sumie 207 mln e-recept, a skorzystało z nich 20,5 mln pacjentów. Jeszcze w lutym, przed pandemią ich udział w ogóle wystawianych recept sięgał 88 proc., podczas gdy w maju wzrósł do 95 proc.

Dzięki rządowej aplikacji gabinet.gov.pl lekarze POZ mogą zlecać pacjentom także testy na obecność koronawirusa, a od 8 stycznia 2021 roku w Polsce obowiązkowe staną się również elektroniczne skierowania. Już w tej chwili popularność tego dobrowolnego rozwiązania jest duża: do końca października br. 33 tys. lekarzy wystawiło ponad 3 mln e-skierowań, a w każdym tygodniu do systemu podłącza się ok. 140 nowych podmiotów.

W planach jest dalsza digitalizacja: pod koniec lipca Centrum e-Zdrowia pozyskało 120 mln zł dofinansowania na rozwój kolejnych, nowych e-usług dostępnych na Internetowym Koncie Pacjenta, takich jak zamawianie e-recept, centralną e-rejestrację oraz e-wizyty.

– Okoliczności, w których aktualnie znalazł się cały świat, są trudne, ale warto także zauważyć, że to właśnie one pozwalają przyśpieszyć pożądane zmiany w zakresie opieki zdrowotnej. Przyczyniają się do jej szybszej cyfryzacji – mówi Kees Wesdorp, szef Dywizji Diagnostyki w firmie Philips.

Cyfrowe rozwiązania i innowacje medyczne wspierają walkę z koronawirusem i w realiach przeciążonej służby zdrowia niemal z dnia na dzień weszły do powszechnego zastosowania. Przykładami są chociażby telemedycyna, telemetria i zdalny monitoring, który za pomocą inteligentnych, przenośnych urządzeń pozwala kontrolować stan pacjentów zarażonych COVID-19 nawet w ich domach, bez angażowania personelu medycznego.

 

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Deloitte wśród kadry kierowniczej placówek ochrony zdrowia i szpitali jeszcze przed pandemią, telemedycyna i zdalna ochrona zdrowia to najistotniejszy kierunek rozwoju branży medycznej. Połowa kadry zarządzającej uważała, że do 2040 roku przynajmniej 25 proc. zabiegów ambulatoryjnych, profilaktyki, opieki długofalowej i usług wellbeing będzie już świadczona zdalnie (raport Deloitte „The future of virtual health”). Ponadto, jak pokazują dane płynące z raportu „Future Health Index 2020”, nowe technologie mają nie tylko wpływ na usprawnienie opieki medycznej nad pacjentem, ale przekładają się także na zwiększenie satysfakcji z wykonywanej pracy wśród przedstawicieli personelu medycznego, którzy wyraźnie podkreślają, że mogą one znacząco polepszyć ich doświadczenia zawodowe. 76 proc. ankietowanych zgadza się, że cyfrowe technologie mogą zmniejszyć obciążenie wywołane ilością obowiązków służbowych, a 60 proc. spodziewa się, że przyczynią się do zmniejszenia u nich poziomu stresu związanego z pracą.

 

Wśród technologii, które będą mieć kluczowe przełożenie na branżę medyczną, ekspert Philipsa wymienia m.in. rozwiązania usprawniające przepływ pracy między personelem medycznym i te bazujące na sztucznej inteligencji.

Kosmetyki naturalne Insight

– Oferowane przez nas rozwiązania wspierające opiekę nad  chorymi wymagającymi hospitalizacji  pozwalają zdalnie przygotowywać pacjentów do wizyty w szpitalu, dzięki czemu pojawiają się we wskazanym czasie bezpośrednio u lekarza prowadzącego, co redukuje konieczność czekania w często przepełnionych poczekalniach, a tym samym narażenia na zakażenie. Ma to szerokie zastosowanie zwłaszcza w przypadku zabiegów planowych. Przykładem może być choćby opracowane przez nas tzw. Radiology Operations Command Center, pozwalające doświadczonym radiologom kontaktować się zdalnie z personelem znajdującym się w położonej w innym miejscu pracowni diagnostycznej, instruując go, pomagając mu usprawnić procedury, poprawić wydajność pracy oddziału i lepiej wykorzystywać różnego rodzaju sprzęt i zasoby, a także zwiększyć liczbę obsługiwanych pacjentów – wymienia Kees Wesdorp.

Kasy fiskalne online

Jak podkreśla, Philips zamierza w kolejnych latach skupić się m.in. na rozwijaniu i wprowadzaniu innowacji w segmencie inteligentnych systemów diagnostycznych.

 

– Precyzyjna diagnostyka to nie tylko wykonanie badania, interpretacja wyników i stwierdzenie choroby, ale przede wszystkim narzędzie służące do analizy pełnego obrazu stanu zdrowia pacjenta, które wykorzystując modelowanie predyktywne, pomaga lekarzowi wybrać najlepszy kierunek opieki dla tego konkretnego pacjenta – wskazuje.

Także same urządzenia medyczne są istotnym obszarem innowacji. Przykładowo w rezonansie magnetycznym skrócenie czasu badania mogłoby pozwolić na zwiększenie dostępności badania dla  większej liczby pacjentów. Rozwiązanie Compressed Sense Philips pozwala skrócić czas tego badania o 50 proc. bez uszczerbku dla jakości obrazu. Ma to ogromny wpływ na liczbę pacjentów przyjmowanych przez pracownie rezonansu magnetycznego.

 

Jak wynika z ubiegłorocznego badania Deloitte – przeprowadzonego na potrzeby raportu „Winning in the future of medtech” – zdaniem 80 proc. ekspertów z rynku medycznego znaczący wkład w rozwój medycyny przyszłości wniesie sztuczna inteligencja (SI). Dalej znalazły się też robotyka (53 proc.) i nanotechnologia (47 proc.). Eksperci podkreślają jednak, że wdrażanie innowacji w systemach ochrony zdrowia wymaga zaangażowania i współpracy nie tylko po stronie firm technologicznych, lecz także środowiska akademickiego, naukowców i państwa.

 

– Wsparcie państwa w zakresie innowacyjności jest potrzebne na każdym etapie – zarówno finansowania, jak i wdrażania nowych technologii. Wszystkie kraje, które uważają się za innowacyjne, wspierają swoich naukowców na różnych etapach zaawansowania ich projektów. Przykładowo Izrael czy Stany Zjednoczone, które są postrzegane jako kraje najbardziej innowacyjne, przeznaczają rokrocznie olbrzymie pieniądze na inwestycje w badania i rozwój – mówi prezes Agencji Badań Medycznych.

Jak podkreśla, mówiąc o innowacjach w medycynie, nie można pominąć kwestii prac nad nowymi cząsteczkami i lekami.

czytaj dalej..

Technika

Cynkowanie metalu – kiedy się je wykonuje?

Metal to materiał trwały, ale jednocześnie narażony na wiele niekorzystnie działających czynników zewnętrznych – powietrza i wody. Nowoczesne metody pozwalają na skuteczne zabezpieczenie metalowych elementów konstrukcji przed korozją już na etapie jej produkowania. Jedna z technologii wykorzystuje do tego cenne właściwości cynku.

Wpływ cynku na ochronę metalu

Wykorzystanie cynku do zabezpieczenia stali związane jest z dużą odpornością powłoki cynkowej na działanie warunków atmosferycznych. Aby stal mogła być skutecznie chroniona, pokrywa się ją warstwą lub kilkoma warstwami cynku. Po kilkunastu lub kilkudziesięciu latach spodziewać się można korozji warstwy cynkowej, która jako pierwsza ulegnie rdzewieniu. Mimo tego metal wciąż będzie zabezpieczony.

Na zewnątrz czy wewnątrz?

Bez względu na to, czy elementy konstrukcji metalowej znajdować będą się wewnątrz budynku, gdzie panują korzystne warunki, czy też na zewnątrz, gdzie metal może korodować szybciej ze względu na opady i wiatr, cynkowanie wykonywane jest zawsze. Ochrona stali już na etapie jej produkcji jest niezbędna. Stal może nie być narażona wewnątrz pomieszczenia, jednak jest już w trakcie transportu pojawić się mogą niekorzystne warunki. Nie ma więc znaczenia, w jakim miejscu powstanie konstrukcja – każdy element zostaje zabezpieczony przed korozją, dzięki czemu pozostaje w nienaruszonym stanie nawet przez kilkadziesiąt lat.

Proces cynkowania dostosowany do metalowego elementu

W zależności od rozmiaru elementu, wykorzystuje się różne sposoby cynkowania:

  • zanurzeniowe – polegające na kąpieli elementu w płynnym cynku
  • galwaniczne – nałożenie cienkiej warstwy cynku, daje możliwość zabarwienia stali
  • proszkowe – nałożenie warstwy cynku w temperaturze sięgającej 400 st. Celsjusza.

Wszystkie metody charakteryzują się skutecznością. Elementy chronione są nawet przez kilkadziesiąt lat, dzięki czemu jest to również rozwiązanie ekonomiczne. Proces cynkowania nie tylko zabezpiecza, ale też zapewnia ciekawe walory estetyczne.

czytaj dalej..

Technika

Rozwój technologii mobilnych a płatności internetowe

Innowacje wprowadzane w świecie technologii mobilnych przekładają się na korzyść dla wielu branży. Nowocześniejsze telefony, pełne doskonałych, wygodnych w użyciu i praktycznych funkcji dają mnóstwo możliwości, w tym zapewniają sprawniejsze i łatwiejsze dokonywanie płatności.

Bankowość internetowa stała się przełomem

 

Wykonywanie przelewów poza placówka banku lub pocztą jeszcze kilkanaście lat temu nie było możliwe. Wszystkie płatności odbywały się za pomocą gotówki lub czeków. Szalone tempo rozwoju technologii nie tylko wprowadziło innowacje, ale wciąż bardzo sprawnie je rozwija i udoskonala. System bankowości internetowej spotkał się z dużym zainteresowaniem i uznaniem. Łatwość dokonywania transakcji i możliwość przelewania pieniędzy oraz płacenia za towary i usługi bez wychodzenia z domu to forma, która już wypiera płacenie w tradycyjny sposób.

Obecnie płatności internetowe nie wymagają niemal niczego poza zalogowaniem się do bankowości internetowej i potwierdzenia przelewu (zazwyczaj kodem otrzymanym w wiadomości SMS). Ze sklepu lub strony internetowej jesteśmy kierowani bezpośrednio na stronę banku – nie ma konieczności wypełniania formularzy, wpisywania danych, wszystko odbywa się automatycznie łącznie z powiadomieniem odbiorcy przelewu, że ten został już wykonany.

 

Możliwości i rozwiązania dla płatności internetowych

 

Oprócz tradycyjnych przelewów internetowych, płatności dokonywać można na wiele różnych sposobów. Przelew z karty kredytowej to szybki i prosty sposób na przesłanie pieniędzy na dowolny rachunek bankowy, opłacenie rachunków czy zapłacenie podatku. Wygodę i komfort dokonywania płatności zapewnia także korzystanie ze smartfonów. Realizacja płatności jest tak samo szybka jak proces jej dokonania. Mając zainstalowaną odpowiednią aplikację, często nie ma konieczności odblokowywania telefonu. Zaletą tych wszystkich rozwiązań jest nie tylko wygoda, ale również bezpieczeństwo. Dane osobowe oraz dostęp do rachunku bankowego są ściśle chronione przez specjalne systemy zabezpieczeń.

czytaj dalej..

Popularne