Connect with us

Dom i ogród

Upalne lato. Jak zadbać o ogród w tym okresie

Ogród latem to miejsce wyjątkowe, szczególnie kiedy mieszka się w mieście. Wypoczynek w otoczeniu zieleni, odseparowanie się od miejskiego zgiełku, spotkania w gronie rodzinnym lub z przyjaciółmi. Możliwości relaksacyjnych we własnym ogrodzie jest wiele. Trzeba jednak pamiętać, że przyjemność z wypoczynku jest zależna od tego, czy prawidłowo dbamy o ogród. Dlatego nie można go zaniedbywać i także w trakcie letnich upałów, umiejętnie go pielęgnować. Jakie prace trzeba wykonywać w ogrodzie w trakcie wakacyjnych miesięcy? Co zrobić, aby w tych trudnych dla roślinności warunkach atmosferycznych, wszystko podtrzymać w jak najlepszym stanie?

Skuteczne i umiejętne podlewanie ogrodu w upalną pogodę

Podlewanie to jedna z najważniejszych czynności, którą trzeba wykonywać regularnie. Wysoka temperatura sprzyja szybkiemu parowaniu wody, dlatego roślinność potrzebuje jej w większych niż zwykle ilościach.

Ogród w okresie letnim należy podlewać wcześnie rano lub wieczorem, kiedy słońce już zaszło. Dzięki temu nie naraża się roślin na poparzenia. Podlewanie w parzącym słońcu przynosi same szkody, bardzo łatwo i szybko można zniszczyć ogrodową roślinność. Bardzo ważne jest również to, w jaki sposób podlewa się rośliny. Trzeba to robić spokojnie, strumień wody nie może być zbyt mocny. Dlaczego w taki sposób? Zbyt obfite dostarczanie wody naraża rośliny na zniszczenie, a dodatkowo można wypłukać glebę.

Przy dużych powierzchniach ogrodowych warto zainwestować w odpowiedni system nawadniania. Standardowe zraszacze lub też nowoczesny, automatyczny system nawadniania sprawdzi się znakomicie, kiedy nie ma się czasu, lub siły na regularne dostarczania wody roślinności ogrodowej.

Jak zadbać o trawnik przy wysokich temperaturach?

Wysokie temperatury sprawiają, że należy bardzo starannie podchodzić do pielęgnacji trawnika. Jakie działania przy nim wykonywać, aby przez cały okres wakacyjny prezentował się okazale? Na pewno musi być regularnie koszony. Standardowo skracamy trawę raz w tygodniu, do wysokości około 5-7 cm. Kiedy nie posiadamy w ogrodzie systemu automatycznego nawadniania, należy podlewać trawnik obficie. Stosowana jest zasada, że lepiej rzadziej nawadniać (co np. 4 dni), ale obficie, niż często i małą ilością wody. Oczywiście trawnik podlewamy identycznie jak pozostałą roślinność, czyli wcześnie rano lub o zmierzchu. Kiedy susza utrzymuje się przez dłuższy czas, należy zrezygnować z jakichkolwiek działań związanych z nawożeniem trawnika. Zgodnie z zasadami, dopiero pod koniec sierpnia powinno się używać nawozów, typowo jesiennych. Związane to jest przede wszystkim z przygotowaniem trawników na nadejście zimniejszych temperatur.

Pielenie, czyli wakacyjna walka z chwastami

Chwasty to nieproszony gość w ogrodzie, a walka z nimi nie należy do najprzyjemniejszych. Jednak pielenie musi być przeprowadzane regularnie, niezależnie jak wysokie będą temperatury. Pozwalając rozrastać się chwastom, skazujemy ogrodową roślinność na obumieranie, gdyż chwasty skutecznie zabierają wodę, nie pozwalając na prawidłowy rozwój.

Nawożenie ogrodu w upalne miesiące

Można nawozić pewne miejsca w ogrodzie, nawet kiedy mamy do czynienia z wysokimi temperaturami. Należy jednak wybierać odpowiedni rodzaj nawozu, a w przypadku suchych i gorących miesięcy, ważne, aby zawierał on znaczną zawartość potasu. To składnik, który pozwoli roślinom przetrwać ciężkie, upalne miesiące.

Prace przy krzewach ozdobnych w wakacyjnych miesiącach

Okres wakacyjny wymaga pewnych nakładów pracy przy krzewach ozdobnych. Już na początku lata, należy bardzo starannie przycinać krzewy, które swoje kwitnięcie rozpoczęły w połowie wiosny. Wszystkie przekwitłe kwiatostany się usuwa, bo to jedyny sposób na przedłużenie ich kwitnięcia. Koniecznie trzeba również przeprowadzić operację odcinania dzikich pędów na wszystkich roślinach szczepionych. Końcówka sierpnia to zaś najlepszy czas na przesadzanie roślin zimozielonych.

Co czeka nas w warzywniku?

Jakie prace są do wykonania w warzywniku? Jak go zabezpieczyć przed nadmiernymi temperaturami? Najważniejsze jest regularne i dokładne podlewanie warzyw w okresach bezdeszczowych. Z drugiej strony, kiedy nadchodzą okresy deszczowe, należy bardzo starannie kontrolować stan warzywnika, poprzez sprawdzanie, czy roślinność nie została zaatakowana przez najróżniejsze choroby grzybowe.

Dbanie o byliny ogrodowe w okresie letnich upałów

Nie zapominamy o bylinach ogrodowych, które należy regularnie doglądać. Dzięki temu można przedłużyć ich kwitnięcie, co będzie możliwe podczas bieżącego usuwania przekwitłych kwiatów. Zbyt obfite kwiatostany wysokich bylin warto podwiązywać, gdyż brak tej czynności, może prowadzić do ich zniszczenia.

Co wykonać przy oczkach wodnych, zbiornikach wodnych

Wszyscy ci, którzy posiadają w ogrodzie zbiorniki wodne, oczka wodne, muszą bardzo starannie je doglądać. Oczywiście wymaga się również wykonywania pewnych prac. Na pewno czas suszy, upałów sprawia, że woda będzie z nich ubywała, dlatego niezbędne jest jej regularne uzupełnianie. Warto pilnować roślinności wodnej, która nie powinna, zbyt bujnie się rozrastać. Wysokie temperatury to znakomite warunki dla glonów, które mogą się rozwinąć w ekspresowy sposób. Jak je zwalczyć? Samodzielne wyławianie lub stosowanie odpowiednich preparatów do eliminacji glonów to najlepsze metody.

Regularne sprawdzanie stanu roślin

Nawet gdy ogrodowe rośliny rozwijają się prawidłowo, dbamy o ich nawadnianie, to w czasie upałów powinny być regularnie sprawdzane. Na co powinien zwrócić uwagę wytrawny ogrodnik? Jak prezentują się młode liście i pędy? Czy nie pojawiają się na nich szkodniki? Czy roślina nie została zaatakowana przez choroby, które charakteryzują się plamkami, przebarwieniami na liściach? Jeżeli zostaną zdiagnozowane jakiekolwiek objawy choroby lub ataku szkodników, trzeba przystąpić do leczenia. W zależności od stanu, można to zrobić w sposób bezinwazyjny lub za pomocą środków chemicznych.

czytaj dalej..
.  Kasy fiskalne Łask

Kliknij aby skomentować

Dom i ogród

Dlaczego szklane dekoracje i dodatki wciąż cieszą się popularnością?

Art. sponsorowany

Wydawałoby się, że przy rosnącej popularności dekoracji z tworzyw sztucznych szklane stracą na wartości i zaufaniu klientów. Użytkownicy szklanych lamp narzekają, że te mogą ulec zniszczeniu podczas montażu. Jak pokazują jednak statystyki, szklane lampy wiszące lub stołowe wciąż są najczęściej kupowanymi lampami jeśli chodzi o materiał wykonania. Dlaczego mimo wszystkich negatywnych cech, użytkownicy ufają szklanym produktom?

Co przemawia za szklanymi lampami?

Wbrew pozorom szklane wykonanie lamp nie jest specjalnie narażone na stłuczenie. Lampy stołowe coraz częściej tworzone są z wytrzymalszego szkła i niestraszny im niespodziewany nalot połowy przedszkola lub mocniejszy wiatr, który przy otwartym oknie mógłby zmieść lampę ze stołu.

Szklane lampy stołowe to od dłuższego czasu produkt ekskluzywny. Jeszcze kilkanaście lat temu nie każdego było stać na tego rodzaju produkty. Dziś jest on ogólnodostępny w różnych cenach, a w przypadku tych lamp cena wcale nie jest bez znaczenia. Jeśli chcemy mieć porządne wykonanie oświetlenia, które posłuży nam przez wiele lat, warto zainwestować w lampy nieco więcej pieniędzy. Są oczywiście wyjątki, gdzie dość niska cena spotyka się z wysoką jakością wykonania. Najlepszym przykładem są szklane lampy designerskie 4concepts. Projektanci tej firmy dzięki swojemu bogatemu doświadczeniu tworzą szklane lampy stołowe w najwyższym standardzie. W ich ofercie znajduje się również lampa wisząca Andromeda, dzięki której salon rozbłyśnie niespotykanym dotąd blaskiem.

Na co zwracać uwagę przy wyborze szklanych dodatków?

Uszkodzenie lamp wiszących podczas montażu to tylko mit. Szklane lampy 4concepts są dodatkowo umacniane, by montaż okazał się szybką przyjemnością, a nie wielogodzinną walką z uchwytem mocującym. Skoro jesteśmy pewni swojego wyboru ze względu na jakość wykonania, to co jeszcze może okazać się kluczowe podczas wyboru lampy do salonu?

Szklana lampa stołowa 4concepts Oxford poza solidnością charakteryzuje się pięknym designem. Podstawa została starannie wystylizowana i ukształtowana w taki sposób, by zachwycać oczy każdego użytkownika. Warto zaznaczyć, że lampy 4concepts są ręcznie produkowane co daje nam gwarancję oryginalności i pewność zachwytów wszystkich gości, którzy będą mieli okazję zobaczyć tę lampę.

Gdzie postawić szklane lampy?

Szklane lampy stołowe 4concepts swoje zastosowanie mają w wielu miejscach w przestrzeni domowej. Ich największą zaletą jest właśnie uniwersalność, bez której umieszczenie lampy zarówno w salonie, jak i jadalni nie byłoby możliwe. Lampy 4concepts najlepiej postawić na stole w salonie, gdzie będą służyły jako delikatne oświetlenie do czytania książek. Szklana lampa 4concepts Fjord to natomiast oświetlenie stworzone do jadalni. Poza doskonałym wyglądem dostarcza bardzo dużo światła, ale co najważniejsze nie razi w oczy, dzięki ciemnemu kloszowi.

W jakich sklepach znaleźć najwyższej jakości szklane dodatki?

Nie wszystkie firmy produkujące tego typu lampy mają swoje sklepy internetowe. Co więcej, niektóre z nich nie prowadzą sprzedaży stacjonarnej i właśnie wtedy należy udać się do autoryzowanych sprzedawców. Lampy 4concepts w wielu wariantach można nabyć na Leduj.pl. Jest to sklep w którym zakupy można zrobić nie ruszając się z domu, a ich profesjonalne podejście uchroni nas przed dostarczeniem pobitej lampy, lub wybrakowanej paczki. Gdyby jednak ktoś cenił sobie wieczorne spacery do sklepu, istnieje również taka możliwość. Sklep z oświetleniem Leduj.pl znajduje się przy ulicy Wołoskiej 16 w Warszawie. Co najważniejsze, w pokoju obok można uzyskać poradę u architektów, którzy chętnie podpowiedzą jakie lampy wybrać.

czytaj dalej..

Dom i ogród

Porcelana na prezent świąteczny

Doskonały pomysł na prezent, który latami będzie cieszył obdarowanych.

Święta Bożego Narodzenia to cudowny czas, który niestety często poprzedzają dylematy dotyczące upominków, jakie włożymy bliskim pod choinkę. Jeżeli chcesz podarować komuś coś wyjątkowego, z czego na pewno skorzysta, wybierz najlepszej jakości zastawę stołową.

Stylowa porcelana

Nawet zwykła herbata podana w przepięknej filiżance staje się czymś absolutnie wyjątkowym. Z całą pewnością każda kobieta powinna posiadać dobry serwis do herbaty. Przyjmowanie gości stanie się dzięki niemu prostsze i przyjemniejsze. Warto pamiętać, że najlepszej jakości serwis posłuży nie tylko długie lata, ale z dużym prawdopodobieństwem będzie przechodził na kolejne pokolenia jako rodowa pamiątka. Porcelana wraz z wiekiem zostaje bowiem wzbogacona o bezcenną wartość sentymentalną. Porcelana to prezent łączący w sobie zarówno funkcję praktyczną, jak i estetyczną. Gustownie pozwoli ozdobić kuchenny kredens lub przeszkloną witrynkę w salonie.

Zastawa stołowa w prezencie

W polskich domach popularnym jest posiadanie codziennej zastawy stołowej oraz odświętnej. Tę drugą wyciągamy na specjalne okazje, święta, imprezy okolicznościowe oraz dla ważnych gości. Jeżeli wśród swoich bliskich masz młode osoby, które są dopiero na etapie kompletowania wyprawki do swojego mieszkania, z pewnością docenią prezent w postaci dobrej zastawy. Komplet, w którym znajdą talerze, miski, kubeczki, półmiski, salaterki, świetnie wyposaży ich kuchnię.

Porcelana to także świetny prezent dla mamy, babci teściowej, które organizują rodzinne przyjęcia i zawsze starają się to robić z klasą, na jak najwyższym poziomie.

Porcelana najlepszej jakości

Rodzaj materiału z jakiego wykonane zostały naczynia ma ogromne znaczenie. Dobra porcelana będzie się pięknie prezentować na zastawionym stole i na długo zachowa swój blask. Sprawdź ofertę http://www.rosenthal.pl. Znajdziesz tu naczynia zarówno klasyczne i eleganckie, jak i niezwykle oryginalne, obok których trudno przejść obojętnie. Zachwyć swoich bliskich i pozwól im stać się doskonałymi gospodarzami, którzy dbają o przyjmowanych gości.

 

czytaj dalej..

Dom i ogród

Pergole na letnim tarasie – pomysł na gustowne zadaszenie.

Lato w mieście nie musi być nudne, jeśli mamy pięknie urządzony – we wszystkich kolorach kwiatów – balkon czy taras. To właśnie tam w słoneczne ciepłe dni przenosimy stolik i fotel na biegunach, by błogo kołysać się w rytmie śpiewu ptaków i szumu liści drzew. Problemem może okazać się jednak zbyt silne słońce, które będzie nam utrudniać przebywanie na tarasie, zwłaszcza w godzinach południowych. Jak skutecznie zadaszyć taras, by nadal był funkcjonalny, a jednocześnie stał się jego wizytówką? Z pomocą przychodzi nam nowoczesne rozwiązanie zadaszenia tarasowego, które przekłada się również na jego wygląd – pergole. Podłogi łask

Pergole – nowoczesność i praktyczność.

Pergole stanowią doskonałą ochronę tarasu przed słońcem, deszczem i wiatrem. Ich bardzo stabilna konstrukcja daje nam gwarancję bezpieczeństwa w każdych warunkach atmosferycznych. To świetny pomysł na powierzchnie tarasowe w każdą pogodę. Dzięki specjalnemu systemowi odprowadzenia wody, deszczówka spływa rynnami zamontowanymi w słupach nośnych. To nowe rozwiązanie, dzięki któremu cała konstrukcja na traci na wyglądzie, a zyskuje na innowacyjności.

Jak zbudowana jest pergola?

Pergola to w zasadzie w wyglądzie nieskomplikowana konstrukcja słupów, tworzących szkielet, na którym osadza się materiał właściwy, będący swego rodzaju dachówką. Pergole mogą się poszczycić trzecią – najwyższą – klasą wiatrową (38 – 48 km/h). Materiał ten można łatwo rozwinąć w słoneczny dzień lub zwinąć, gdy nie jest potrzebna, na przykład wieczorem lub gdy chcemy poleżeć pod gwiaździstym niebem. Przyszły użytkownik ma możliwość wyboru koloru materiału oraz całej konstrukcji spośród ogromnej gamy kolorystycznej (niektórzy producenci w swojej ofercie mają nawet ponad 200 kolorów). Możliwość wyboru koloru to bardzo istotny fakt, bowiem łatwo można dopasować pergolę wizualnie do na przykład koloru elewacji lub koloru dachu w budynku.

Przewaga pergoli nad innym sposobem zadaszenia tarasu.

Pergole to bardzo innowacyjne rozwiązanie, użytkownik ma możliwość sterowania całą konstrukcją, dzięki pełnemu zautomatyzowaniu. Ponadto niektórzy producenci oferują oświetlenie LED-owe na poprzeczkach pergoli, w chłodne wieczory zaś pod koniec lata możemy korzystać z wmontowanych promieników ciepła. Kupując zatem pergolę, dostajemy wielofunkcyjne urządzenie – ochronę przed słońcem, barierę przed deszczem i wiatrem oraz piękną nowoczesną ozdobę tarasu.

czytaj dalej..

Popularne