Connect with us

Dom i ogród

Upalne lato. Jak zadbać o ogród w tym okresie

Ogród latem to miejsce wyjątkowe, szczególnie kiedy mieszka się w mieście. Wypoczynek w otoczeniu zieleni, odseparowanie się od miejskiego zgiełku, spotkania w gronie rodzinnym lub z przyjaciółmi. Możliwości relaksacyjnych we własnym ogrodzie jest wiele. Trzeba jednak pamiętać, że przyjemność z wypoczynku jest zależna od tego, czy prawidłowo dbamy o ogród. Dlatego nie można go zaniedbywać i także w trakcie letnich upałów, umiejętnie go pielęgnować. Jakie prace trzeba wykonywać w ogrodzie w trakcie wakacyjnych miesięcy? Co zrobić, aby w tych trudnych dla roślinności warunkach atmosferycznych, wszystko podtrzymać w jak najlepszym stanie?

Kosmetyki Insight

Skuteczne i umiejętne podlewanie ogrodu w upalną pogodę

Podlewanie to jedna z najważniejszych czynności, którą trzeba wykonywać regularnie. Wysoka temperatura sprzyja szybkiemu parowaniu wody, dlatego roślinność potrzebuje jej w większych niż zwykle ilościach.

Ogród w okresie letnim należy podlewać wcześnie rano lub wieczorem, kiedy słońce już zaszło. Dzięki temu nie naraża się roślin na poparzenia. Podlewanie w parzącym słońcu przynosi same szkody, bardzo łatwo i szybko można zniszczyć ogrodową roślinność. Bardzo ważne jest również to, w jaki sposób podlewa się rośliny. Trzeba to robić spokojnie, strumień wody nie może być zbyt mocny. Dlaczego w taki sposób? Zbyt obfite dostarczanie wody naraża rośliny na zniszczenie, a dodatkowo można wypłukać glebę.

Przy dużych powierzchniach ogrodowych warto zainwestować w odpowiedni system nawadniania. Standardowe zraszacze lub też nowoczesny, automatyczny system nawadniania sprawdzi się znakomicie, kiedy nie ma się czasu, lub siły na regularne dostarczania wody roślinności ogrodowej.

Jak zadbać o trawnik przy wysokich temperaturach?

Wysokie temperatury sprawiają, że należy bardzo starannie podchodzić do pielęgnacji trawnika. Jakie działania przy nim wykonywać, aby przez cały okres wakacyjny prezentował się okazale? Na pewno musi być regularnie koszony. Standardowo skracamy trawę raz w tygodniu, do wysokości około 5-7 cm. Kiedy nie posiadamy w ogrodzie systemu automatycznego nawadniania, należy podlewać trawnik obficie. Stosowana jest zasada, że lepiej rzadziej nawadniać (co np. 4 dni), ale obficie, niż często i małą ilością wody. Oczywiście trawnik podlewamy identycznie jak pozostałą roślinność, czyli wcześnie rano lub o zmierzchu. Kiedy susza utrzymuje się przez dłuższy czas, należy zrezygnować z jakichkolwiek działań związanych z nawożeniem trawnika. Zgodnie z zasadami, dopiero pod koniec sierpnia powinno się używać nawozów, typowo jesiennych. Związane to jest przede wszystkim z przygotowaniem trawników na nadejście zimniejszych temperatur.

Pielenie, czyli wakacyjna walka z chwastami

Chwasty to nieproszony gość w ogrodzie, a walka z nimi nie należy do najprzyjemniejszych. Jednak pielenie musi być przeprowadzane regularnie, niezależnie jak wysokie będą temperatury. Pozwalając rozrastać się chwastom, skazujemy ogrodową roślinność na obumieranie, gdyż chwasty skutecznie zabierają wodę, nie pozwalając na prawidłowy rozwój.

Nawożenie ogrodu w upalne miesiące

Można nawozić pewne miejsca w ogrodzie, nawet kiedy mamy do czynienia z wysokimi temperaturami. Należy jednak wybierać odpowiedni rodzaj nawozu, a w przypadku suchych i gorących miesięcy, ważne, aby zawierał on znaczną zawartość potasu. To składnik, który pozwoli roślinom przetrwać ciężkie, upalne miesiące.

Prace przy krzewach ozdobnych w wakacyjnych miesiącach

Okres wakacyjny wymaga pewnych nakładów pracy przy krzewach ozdobnych. Już na początku lata, należy bardzo starannie przycinać krzewy, które swoje kwitnięcie rozpoczęły w połowie wiosny. Wszystkie przekwitłe kwiatostany się usuwa, bo to jedyny sposób na przedłużenie ich kwitnięcia. Koniecznie trzeba również przeprowadzić operację odcinania dzikich pędów na wszystkich roślinach szczepionych. Końcówka sierpnia to zaś najlepszy czas na przesadzanie roślin zimozielonych.

Co czeka nas w warzywniku?

Jakie prace są do wykonania w warzywniku? Jak go zabezpieczyć przed nadmiernymi temperaturami? Najważniejsze jest regularne i dokładne podlewanie warzyw w okresach bezdeszczowych. Z drugiej strony, kiedy nadchodzą okresy deszczowe, należy bardzo starannie kontrolować stan warzywnika, poprzez sprawdzanie, czy roślinność nie została zaatakowana przez najróżniejsze choroby grzybowe.

Dbanie o byliny ogrodowe w okresie letnich upałów

Nie zapominamy o bylinach ogrodowych, które należy regularnie doglądać. Dzięki temu można przedłużyć ich kwitnięcie, co będzie możliwe podczas bieżącego usuwania przekwitłych kwiatów. Zbyt obfite kwiatostany wysokich bylin warto podwiązywać, gdyż brak tej czynności, może prowadzić do ich zniszczenia.

Co wykonać przy oczkach wodnych, zbiornikach wodnych

Wszyscy ci, którzy posiadają w ogrodzie zbiorniki wodne, oczka wodne, muszą bardzo starannie je doglądać. Oczywiście wymaga się również wykonywania pewnych prac. Na pewno czas suszy, upałów sprawia, że woda będzie z nich ubywała, dlatego niezbędne jest jej regularne uzupełnianie. Warto pilnować roślinności wodnej, która nie powinna, zbyt bujnie się rozrastać. Wysokie temperatury to znakomite warunki dla glonów, które mogą się rozwinąć w ekspresowy sposób. Jak je zwalczyć? Samodzielne wyławianie lub stosowanie odpowiednich preparatów do eliminacji glonów to najlepsze metody.

Regularne sprawdzanie stanu roślin

Nawet gdy ogrodowe rośliny rozwijają się prawidłowo, dbamy o ich nawadnianie, to w czasie upałów powinny być regularnie sprawdzane. Na co powinien zwrócić uwagę wytrawny ogrodnik? Jak prezentują się młode liście i pędy? Czy nie pojawiają się na nich szkodniki? Czy roślina nie została zaatakowana przez choroby, które charakteryzują się plamkami, przebarwieniami na liściach? Jeżeli zostaną zdiagnozowane jakiekolwiek objawy choroby lub ataku szkodników, trzeba przystąpić do leczenia. W zależności od stanu, można to zrobić w sposób bezinwazyjny lub za pomocą środków chemicznych.

Dom i ogród

Jak dobrać przęsła ogrodzeniowe do stylu domu i ogrodzenia?

Art. sponsorowany

Przęsła powinny być dobrane zarówno do stylu domu, jak i do naszych potrzeb. Najlepiej wybrać takie przęsła, które będą nie tylko mocne i trwałe, odpowiednie na wiele lat. Warto dobrać je do naszych potrzeb.

Przy wyborze przęseł bardzo ważne jest dobranie odpowiedniego stylu. Aby pasowały do naszego domu, ważne jest określenie w jakiej estetyce jest on stworzony. Przy domach nowoczesnych, wykonanych z połączenia kamienia, betonu oraz metalu będziemy dobierali inne typy ogrodzenia niż w przypadku domów tradycyjnych, wykonanych choćby z bali drewnianych. W poszukiwaniu idealnego ogrodzenia kierujmy się następującymi krokami.

Określmy styl domu, czy jest on bardziej kanciasty, czy przypomina nam wille, posiada metalowe lub drewniane elementy wykończenia. Te same elementy można wykorzystać przy tworzeniu ogrodzenia.
Kolor elewacji – określmy, jaki mamy kolor elewacji. Taki sam lub podobny odcień możemy wybrać w naszym ogrodzeniu.

Kolor dachu – taki sam odcień daszków na słupkach możemy dobrać w ogrodzeniu.
Balustrady balkonowe lub tarasowe – z tych samych materiałów mogą być wykonane przęsła.
Materiały, z jakich wykonana jest elewacja – jeśli w elewacji użyto np. kamienia łupanego, czy cegły, to można bardzo łatwo te same elementy wykorzystać przy okazji wykonania ogrodzenia.

Detale architektoniczne – może nasze okiennice albo bonie w elewacji mają charakterystyczny wygląd. Można wykorzystać to dobierając odpowiednio kształtowany materiał, np. kamień w podmurówce.
W ogrodzeniach można wyróżnić dwa dominujące style: nowoczesny oraz klasyczny. W pierwszym stylu ogrodzenia mają najczęściej murowane elementy, w tym oblicówki. Jest stosowany gładki tynk albo boniowanie.

Przęsła wykonuje się z metalowych kształtowników, a także z pełnej blachy. Bardzo często wykorzystywany jest również drut gięty oraz zgrzewany. W tej stylistyce można znaleźć raczej proste linie, a także klasyczne kolory – biel, szarość i czerń. Przy klasycznym wykończeniu ogrodzenia są dostępne takie elementy jak choćby cegła, klinkier, a także bardzo elegancki kamień łupany. Przęsła wykonane są z drewna albo kompozytu. W bardziej nowoczesnych aranżacjach domów klasycznych można znaleźć również kute ogrodzenia i bramy. Kolorystyka jaka dominuje w tym stylu to beze, ciemna zieleń, odcienie brązu i czerwieni.

Bardzo ważne jest wybranie odpowiedniego stylu ogrodzenia, ale również materiału, z jakiego jest ono wykonane. Jeśli zależy nam na trwałości przęseł, to warto wybrać je w wersji metalowej. Możemy pokryć je specjalną farbą, która przeciwdziała ich rdzewieniu. Farba ma różne odcienie, przez co znajdziemy idealny odcień pasujący do naszego domu i jego otoczenia.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze przęseł?

Prz wyborze przęseł należy zwrócić uwagę również na to z jakich materiałów jest zbudowana np. ścieżka w naszym ogrodzie, czy też jakiego koloru są dachówki lub podjazd. Warto sprawdzić jak wygląda otoczenie naszego domu. Dzięki temu lepiej dobierzemy kolor przęseł oraz styl całego ogrodzenia. Jeśli nasza ścieżka wykonana jest z kamieni albo płytek przypominających płytki terakotowe, to możemy postawić na ogrodzenie w bardziej klasycznym wydaniu, z przęsłami wykonanymi z drewna lub kutymi. Metalowe ogrodzenia zawsze dobrze wyglądają w połączeniu z kamiennymi ścieżkami.

Udogodnienia w ogrodzeniach do domu

Nie tylko liczy się wygląd naszych przęseł, ale również funkcjonalność naszej bramy. Automatyka bram Warszawa poleca bramy przesuwne Warszawa, a także nowoczesne przęsła ogrodzeniowe. Automaty do bram są tak skonstruowane, by automatycznie otwierały się za pomocą pilota. Piloty do bram Warszawa są bardzo intuicyjne i szybko działają z bramą, co pozwala na komfortowe użytkowanie. Automatyka bram Warszawa poleca bramy otwierane są w sposób uchylny bądź przesuwnie co pozwala nam na montaż bramy automatycznej nawet w miejscu, gdzie nie mamy dużo miejsca na podjazd. W razie problemów możemy skorzystać z pomocy fachowców – serwis do bram Warszawa pomoże nam wybrać idealne rozwiązanie dla naszego domu.

czytaj dalej..

Dom i ogród

Żaluzje czy rolety – Funkcjonalność na najwyższym poziomie

Art. sponsorowany

Aranżacja wnętrz jest dość trudnym zadaniem, ponieważ wnętrze oprócz wyglądu, musi być także funkcjonalne. Chcą postawić na funkcjonale rozwiązania, zazwyczaj musimy wybierać pomiędzy stylem i wyglądem, a praktycznością.

Aranżując przestrzeń okienną trzeba pamiętać o tym, że musi być ona zarówno funkcjonalna, jak i dekoracyjna. Okna są bardzo ważną częścią wnętrza i to właśnie na nie w pierwszym momencie kierujemy swój wzrok. Z tego powodu aranżacja okienna musi być na najwyższym poziomie, zarówno jeśli chodzi o praktyczność, użyteczność, jak i o styl i design. Na szczęście nowoczesne rozwiązania idealnie spełniają te oba warunki. Najpopularniejszymi dekoracjami przestrzeni okiennej, są dziś żaluzje i rolety. Do jakich wnętrz pasują rolety, a do jakich żaluzje i czym kierować się podczas ich wyboru?

Rolety, czyli najwyższy poziom funkcjonalności i stylu

Nie da się ukryć, że w ciągu ostatnich lat rolety grają główną rolę, jeśli chodzi o nowoczesne aranżacje okienne. Rolety są najczęściej wybieranym rozwiązaniem do nowoczesnych i minimalistycznych wnętrz, ze względu na swoją prostotę i elegancję. Obecnie na rynku istnieje wiele rodzajów rolet, które idealnie dopasowują się do każdego typu wnętrza. Najpopularniejsze z nich to:
• rolety w kasecie,
• rolety dachowe,
• rolety rzymskie,
• rolety plisowane,
• rolety typu dzień/noc.

Dla poddaszy dedykowane są rolety dachowe, które idealnie przywierają do tafli okna, co eliminuje problem powiewania tkaniny. Rolety w kasecie zaś, są eleganckim i nowoczesnym typem rolet, które doskonale wkomponują się w nowoczesne wnętrza urządzone w stylach takich jak styl skandynawski, czy nowoczesny. Rolety plisowane są kompletnie innym typem rolet, które dają świetną kontrolę nad zaciemnieniem pomieszczenia. Rolety w kasecie dostępne są w wielu wzorach i kolorach, co sprawia, że jeszcze łatwiej dobrać je do wystroju danego wnętrza. Kolory i wzory rolet można sprawdzić na stronie producenta, czyli firmy Karnix https://www.karnix.pl/rolety-w-kasecie-bezinwazyjne.html.

Naturalne piękno i elegancka prostota, czyli żaluzje drewniane

Drewno jest ostatnio coraz częściej obecne w nowoczesnych i modnych aranżacjach wnętrz. Wykorzystuje się go zarówno do dużych jak i małych elementów, ponieważ ma ono bardzo relaksujące i odprężające działanie. Z tego powodu wszelkie dodatki z drewna są mocno pożądane. Drewniane żaluzje stały się znów bardzo modne i widuje się je coraz częściej we wnętrzach urządzonych w skandynawskim i nowoczesnym stylu. Są one zbudowane z drewnianych lameli pokrytych farbą w naturalnych kolorach. Warto w tym momencie podkreślić, że jeśli dobieramy żaluzje drewniane do małego i słabo nasłonecznionego pomieszczenia, dobrze jest wybrać żaluzje w jasnych odcieniach. Z kolei jeśli nasze wnętrze jest szerokie i mocno oświetlone, to najlepszym wyborem będą żaluzje w ciemnych odcieniach.

Żaluzje drewniane wyróżniają się wysoką funkcjonalnością i eleganckim wyglądem, dlatego jeśli interesuje Cię w jakich kolorach są dostępne, to możesz sprawdzić to tutaj https://www.karnix.pl/zaluzje-drewniane-9870.html

czytaj dalej..

Dom i ogród

Dlaczego szklane dekoracje i dodatki wciąż cieszą się popularnością?

Art. sponsorowany

Wydawałoby się, że przy rosnącej popularności dekoracji z tworzyw sztucznych szklane stracą na wartości i zaufaniu klientów. Użytkownicy szklanych lamp narzekają, że te mogą ulec zniszczeniu podczas montażu. Jak pokazują jednak statystyki, szklane lampy wiszące lub stołowe wciąż są najczęściej kupowanymi lampami jeśli chodzi o materiał wykonania. Dlaczego mimo wszystkich negatywnych cech, użytkownicy ufają szklanym produktom?

Co przemawia za szklanymi lampami?

Wbrew pozorom szklane wykonanie lamp nie jest specjalnie narażone na stłuczenie. Lampy stołowe coraz częściej tworzone są z wytrzymalszego szkła i niestraszny im niespodziewany nalot połowy przedszkola lub mocniejszy wiatr, który przy otwartym oknie mógłby zmieść lampę ze stołu.

Szklane lampy stołowe to od dłuższego czasu produkt ekskluzywny. Jeszcze kilkanaście lat temu nie każdego było stać na tego rodzaju produkty. Dziś jest on ogólnodostępny w różnych cenach, a w przypadku tych lamp cena wcale nie jest bez znaczenia. Jeśli chcemy mieć porządne wykonanie oświetlenia, które posłuży nam przez wiele lat, warto zainwestować w lampy nieco więcej pieniędzy. Są oczywiście wyjątki, gdzie dość niska cena spotyka się z wysoką jakością wykonania. Najlepszym przykładem są szklane lampy designerskie 4concepts. Projektanci tej firmy dzięki swojemu bogatemu doświadczeniu tworzą szklane lampy stołowe w najwyższym standardzie. W ich ofercie znajduje się również lampa wisząca Andromeda, dzięki której salon rozbłyśnie niespotykanym dotąd blaskiem.

Na co zwracać uwagę przy wyborze szklanych dodatków?

Uszkodzenie lamp wiszących podczas montażu to tylko mit. Szklane lampy 4concepts są dodatkowo umacniane, by montaż okazał się szybką przyjemnością, a nie wielogodzinną walką z uchwytem mocującym. Skoro jesteśmy pewni swojego wyboru ze względu na jakość wykonania, to co jeszcze może okazać się kluczowe podczas wyboru lampy do salonu?

Szklana lampa stołowa 4concepts Oxford poza solidnością charakteryzuje się pięknym designem. Podstawa została starannie wystylizowana i ukształtowana w taki sposób, by zachwycać oczy każdego użytkownika. Warto zaznaczyć, że lampy 4concepts są ręcznie produkowane co daje nam gwarancję oryginalności i pewność zachwytów wszystkich gości, którzy będą mieli okazję zobaczyć tę lampę.

Gdzie postawić szklane lampy?

Szklane lampy stołowe 4concepts swoje zastosowanie mają w wielu miejscach w przestrzeni domowej. Ich największą zaletą jest właśnie uniwersalność, bez której umieszczenie lampy zarówno w salonie, jak i jadalni nie byłoby możliwe. Lampy 4concepts najlepiej postawić na stole w salonie, gdzie będą służyły jako delikatne oświetlenie do czytania książek. Szklana lampa 4concepts Fjord to natomiast oświetlenie stworzone do jadalni. Poza doskonałym wyglądem dostarcza bardzo dużo światła, ale co najważniejsze nie razi w oczy, dzięki ciemnemu kloszowi.

W jakich sklepach znaleźć najwyższej jakości szklane dodatki?

Nie wszystkie firmy produkujące tego typu lampy mają swoje sklepy internetowe. Co więcej, niektóre z nich nie prowadzą sprzedaży stacjonarnej i właśnie wtedy należy udać się do autoryzowanych sprzedawców. Lampy 4concepts w wielu wariantach można nabyć na Leduj.pl. Jest to sklep w którym zakupy można zrobić nie ruszając się z domu, a ich profesjonalne podejście uchroni nas przed dostarczeniem pobitej lampy, lub wybrakowanej paczki. Gdyby jednak ktoś cenił sobie wieczorne spacery do sklepu, istnieje również taka możliwość. Sklep z oświetleniem Leduj.pl znajduje się przy ulicy Wołoskiej 16 w Warszawie. Co najważniejsze, w pokoju obok można uzyskać poradę u architektów, którzy chętnie podpowiedzą jakie lampy wybrać.

czytaj dalej..

Popularne