Connect with us

Dom i ogród

Upalne lato. Jak zadbać o ogród w tym okresie

Ogród latem to miejsce wyjątkowe, szczególnie kiedy mieszka się w mieście. Wypoczynek w otoczeniu zieleni, odseparowanie się od miejskiego zgiełku, spotkania w gronie rodzinnym lub z przyjaciółmi. Możliwości relaksacyjnych we własnym ogrodzie jest wiele. Trzeba jednak pamiętać, że przyjemność z wypoczynku jest zależna od tego, czy prawidłowo dbamy o ogród. Dlatego nie można go zaniedbywać i także w trakcie letnich upałów, umiejętnie go pielęgnować. Jakie prace trzeba wykonywać w ogrodzie w trakcie wakacyjnych miesięcy? Co zrobić, aby w tych trudnych dla roślinności warunkach atmosferycznych, wszystko podtrzymać w jak najlepszym stanie?

Skuteczne i umiejętne podlewanie ogrodu w upalną pogodę

Podlewanie to jedna z najważniejszych czynności, którą trzeba wykonywać regularnie. Wysoka temperatura sprzyja szybkiemu parowaniu wody, dlatego roślinność potrzebuje jej w większych niż zwykle ilościach.

Ogród w okresie letnim należy podlewać wcześnie rano lub wieczorem, kiedy słońce już zaszło. Dzięki temu nie naraża się roślin na poparzenia. Podlewanie w parzącym słońcu przynosi same szkody, bardzo łatwo i szybko można zniszczyć ogrodową roślinność. Bardzo ważne jest również to, w jaki sposób podlewa się rośliny. Trzeba to robić spokojnie, strumień wody nie może być zbyt mocny. Dlaczego w taki sposób? Zbyt obfite dostarczanie wody naraża rośliny na zniszczenie, a dodatkowo można wypłukać glebę.

Przy dużych powierzchniach ogrodowych warto zainwestować w odpowiedni system nawadniania. Standardowe zraszacze lub też nowoczesny, automatyczny system nawadniania sprawdzi się znakomicie, kiedy nie ma się czasu, lub siły na regularne dostarczania wody roślinności ogrodowej.

Jak zadbać o trawnik przy wysokich temperaturach?

Wysokie temperatury sprawiają, że należy bardzo starannie podchodzić do pielęgnacji trawnika. Jakie działania przy nim wykonywać, aby przez cały okres wakacyjny prezentował się okazale? Na pewno musi być regularnie koszony. Standardowo skracamy trawę raz w tygodniu, do wysokości około 5-7 cm. Kiedy nie posiadamy w ogrodzie systemu automatycznego nawadniania, należy podlewać trawnik obficie. Stosowana jest zasada, że lepiej rzadziej nawadniać (co np. 4 dni), ale obficie, niż często i małą ilością wody. Oczywiście trawnik podlewamy identycznie jak pozostałą roślinność, czyli wcześnie rano lub o zmierzchu. Kiedy susza utrzymuje się przez dłuższy czas, należy zrezygnować z jakichkolwiek działań związanych z nawożeniem trawnika. Zgodnie z zasadami, dopiero pod koniec sierpnia powinno się używać nawozów, typowo jesiennych. Związane to jest przede wszystkim z przygotowaniem trawników na nadejście zimniejszych temperatur.

Pielenie, czyli wakacyjna walka z chwastami

Chwasty to nieproszony gość w ogrodzie, a walka z nimi nie należy do najprzyjemniejszych. Jednak pielenie musi być przeprowadzane regularnie, niezależnie jak wysokie będą temperatury. Pozwalając rozrastać się chwastom, skazujemy ogrodową roślinność na obumieranie, gdyż chwasty skutecznie zabierają wodę, nie pozwalając na prawidłowy rozwój.

Nawożenie ogrodu w upalne miesiące

Można nawozić pewne miejsca w ogrodzie, nawet kiedy mamy do czynienia z wysokimi temperaturami. Należy jednak wybierać odpowiedni rodzaj nawozu, a w przypadku suchych i gorących miesięcy, ważne, aby zawierał on znaczną zawartość potasu. To składnik, który pozwoli roślinom przetrwać ciężkie, upalne miesiące.

Prace przy krzewach ozdobnych w wakacyjnych miesiącach

Okres wakacyjny wymaga pewnych nakładów pracy przy krzewach ozdobnych. Już na początku lata, należy bardzo starannie przycinać krzewy, które swoje kwitnięcie rozpoczęły w połowie wiosny. Wszystkie przekwitłe kwiatostany się usuwa, bo to jedyny sposób na przedłużenie ich kwitnięcia. Koniecznie trzeba również przeprowadzić operację odcinania dzikich pędów na wszystkich roślinach szczepionych. Końcówka sierpnia to zaś najlepszy czas na przesadzanie roślin zimozielonych.

Co czeka nas w warzywniku?

Jakie prace są do wykonania w warzywniku? Jak go zabezpieczyć przed nadmiernymi temperaturami? Najważniejsze jest regularne i dokładne podlewanie warzyw w okresach bezdeszczowych. Z drugiej strony, kiedy nadchodzą okresy deszczowe, należy bardzo starannie kontrolować stan warzywnika, poprzez sprawdzanie, czy roślinność nie została zaatakowana przez najróżniejsze choroby grzybowe.

Dbanie o byliny ogrodowe w okresie letnich upałów

Nie zapominamy o bylinach ogrodowych, które należy regularnie doglądać. Dzięki temu można przedłużyć ich kwitnięcie, co będzie możliwe podczas bieżącego usuwania przekwitłych kwiatów. Zbyt obfite kwiatostany wysokich bylin warto podwiązywać, gdyż brak tej czynności, może prowadzić do ich zniszczenia.

Co wykonać przy oczkach wodnych, zbiornikach wodnych

Wszyscy ci, którzy posiadają w ogrodzie zbiorniki wodne, oczka wodne, muszą bardzo starannie je doglądać. Oczywiście wymaga się również wykonywania pewnych prac. Na pewno czas suszy, upałów sprawia, że woda będzie z nich ubywała, dlatego niezbędne jest jej regularne uzupełnianie. Warto pilnować roślinności wodnej, która nie powinna, zbyt bujnie się rozrastać. Wysokie temperatury to znakomite warunki dla glonów, które mogą się rozwinąć w ekspresowy sposób. Jak je zwalczyć? Samodzielne wyławianie lub stosowanie odpowiednich preparatów do eliminacji glonów to najlepsze metody.

Regularne sprawdzanie stanu roślin

Nawet gdy ogrodowe rośliny rozwijają się prawidłowo, dbamy o ich nawadnianie, to w czasie upałów powinny być regularnie sprawdzane. Na co powinien zwrócić uwagę wytrawny ogrodnik? Jak prezentują się młode liście i pędy? Czy nie pojawiają się na nich szkodniki? Czy roślina nie została zaatakowana przez choroby, które charakteryzują się plamkami, przebarwieniami na liściach? Jeżeli zostaną zdiagnozowane jakiekolwiek objawy choroby lub ataku szkodników, trzeba przystąpić do leczenia. W zależności od stanu, można to zrobić w sposób bezinwazyjny lub za pomocą środków chemicznych.

Author: admin

czytaj dalej..
Advertisement

darmowe ogłoszenia motoryzacyjne

 

Kliknij aby skomentować

Popularne