Connect with us

Audi

Motoryzacja

Rejestracja używanego samochodu krok po kroku

Kupiłeś używany samochód? Zgodnie z przepisami na jego rejestrację masz 30 dni. W tym czasie powinieneś odwiedzić wydział komunikacji starostwa powiatowego lub urzędu miasta w Twojej miejscowości, aby złożyć wniosek i dokonać stosownych opłat.

1.      Skompletowanie dokumentów

W przypadku auta kupionego w salonie nowy właściciel otrzymuje komplet dokumentów od dilera i nie musi martwić się ich mozolnym zbieraniem. Większym problemem może się okazać rejestracja samochodu używanego, a zwłaszcza sprowadzanego z zagranicy. W takim przypadku oprócz przerejestrowania trzeba pamiętać również o opłaceniu akcyzy i przetłumaczeniu wszystkich dokumentów. Skompletowanie dokumentów jest pierwszą i najważniejszą kwestią, której powinieneś dopilnować, aby nie stracić zdrowia przy okazji rejestracji samochodu. Bez nich nie ma sensu nawet wybierać się do urzędu, bo skończy się to tylko frustracją.

Wniosek

Wniosek o rejestrację możesz otrzymać w Wydziale Komunikacji urzędu w swojej miejscowości lub pobrać z jego strony. Wniosek nie jest skomplikowany, a jego wypełnienie trwa zaledwie kilka minut. Wszystkie niezbędne informacje są w dotychczasowym dowodzie rejestracyjnym lub karcie pojazdu oraz we własnym dowodzie osobistym. Należą do nich oczywiście Twoje – jako nowego właściciela – dane osobowe, a także marka i model pojazdu, numer VIN czy dotychczasowy numer rejestracyjny. W formularzu znajdziesz też podpowiedzi, jakie załączniki powinieneś skompletować.

Umowa kupna-sprzedaży

To podstawowy dokument, poświadczający nabycie przez Ciebie pojazdu. Bez niego urzędnik nie ma podstaw, by przyjąć wniosek o przerejestrowanie. Pamiętaj o tym także wtedy, gdy nie kupiłeś samochodu, ale otrzymałeś go – na przykład w spadku lub w prezencie od kogoś z rodziny. Wówczas zamiast umowy kupna-sprzedaży powinieneś przedstawić akt notarialny poświadczenia dziedziczenia bądź umowę darowizny.

Aktualny przegląd

Poświadczenie odbycia badania technicznego jest najistotniejsze w przypadku samochodów sprowadzanych z zagranicy. Jeśli auto przeszło przegląd w Polsce, dane powinny znajdować się w bazie CEPiK. Tak czy inaczej bez aktualnych badań stanu technicznego rejestracja nie jest możliwa. Plus sytuacji jest taki, że po zmianie dowodu przegląd pozostaje aktualny i nie trzeba robić go ponownie.

Stary dowód rejestracyjny i blachy

Podczas przerejestrowania musisz zdać dotychczasowe dokumenty, czyli stary dowód i tablice rejestracyjne. Wówczas zostaną Ci wydane nowe blachy (nie zapomnij szybko ich przykręcić!) oraz dowód tymczasowy. Zwrotu tego dokumentu zażądają od Ciebie za około 14 dni, gdy przyjdziesz odebrać właściwy dokument. Urzędnik z pewnością poinformuje Cię, kiedy powinieneś wrócić do okienka, a w niektórych miastach obieca nawet przysłanie powiadomienia SMS. Gdybyś jednak z jakichś powodów zwlekał z odbiorem, pamiętaj, że miękki dowód jest ważny tylko przez miesiąc.

2.      Opłaty

Opłaty za rejestrację można dokonać przelewem albo w kasie urzędu. Era odliczania gotówki już dawno przeszła do historii – dziś bez problemu możesz zapłacić kartą. Standardowa suma to 180,50 zł. Składa się na nią koszt nowych tablic (80 zł), dowodu rejestracyjnego stałego (54 zł) i tymczasowego (13,50 zł), nalepek (18,50 zł i 12,50 zł) oraz opłat ewidencyjnych (2 zł). Ta kwota może się zmniejszyć, jeśli samochód był dotychczas zarejestrowany w tym samym powiecie i nie zachodzi konieczność zmiany numeru rejestracyjnego, a co za tym idzie – tablic. Wzrośnie natomiast, jeżeli marzą Ci się zindywidualizowane blachy: ich koszt to 1000 zł. Będziesz też musiał dłużej na nie zaczekać.

3.      Polisa OC

Dowód tymczasowy wystarczy do opłacenia lub przeniesienia na siebie ubezpieczenia samochodu. To chyba najważniejsza motywacja wielu właścicieli do szybkiego dopełnienia formalności. Brak ubezpieczenia grozi wysokim mandatem, a w razie wypadku – poważnymi konsekwencjami. Jeśli poprzedni właściciel nie ma nic przeciwko, abyś jeździł na jego polisie, teoretycznie nie musisz aż tak się spieszyć, bo ubezpieczenie będzie aktualne aż do wygaśnięcia, a nawet może z automatu ulegać przedłużeniu. Najpewniej jednak, nie chcąc ryzykować utraty zniżek w razie gdybyś spowodował stłuczkę, tuż po zgłoszeniu zbycia pojazdu, wygłosi również swoją polisę.

Wniosek z załącznikami złożony? W takim razie pozostaje Ci już tylko czekać na nowy dowód, abyś mógł z czystym sumieniem powiedzieć, że sprawa została zakończona sukcesem. Już teraz możesz cieszyć się urokami jazdy swoim nowym samochodem! Aby zawsze była przyjemna i bezpieczna, regularnie kontroluj stan auta. Niezbędne do tego części i akcesoria znajdziesz na nocar.pl!

 

reklama: Darmowe ogłoszenia motoryzacyjne

czytaj dalej..
Advertisement

Bezpłatne ogłoszenia motoryzacyjne

 

Kliknij aby skomentować

Popularne