Connect with us

Motoryzacja

Rejestracja używanego samochodu krok po kroku

Kupiłeś używany samochód? Zgodnie z przepisami na jego rejestrację masz 30 dni. W tym czasie powinieneś odwiedzić wydział komunikacji starostwa powiatowego lub urzędu miasta w Twojej miejscowości, aby złożyć wniosek i dokonać stosownych opłat.

1.      Skompletowanie dokumentów

W przypadku auta kupionego w salonie nowy właściciel otrzymuje komplet dokumentów od dilera i nie musi martwić się ich mozolnym zbieraniem. Większym problemem może się okazać rejestracja samochodu używanego, a zwłaszcza sprowadzanego z zagranicy. W takim przypadku oprócz przerejestrowania trzeba pamiętać również o opłaceniu akcyzy i przetłumaczeniu wszystkich dokumentów. Skompletowanie dokumentów jest pierwszą i najważniejszą kwestią, której powinieneś dopilnować, aby nie stracić zdrowia przy okazji rejestracji samochodu. Bez nich nie ma sensu nawet wybierać się do urzędu, bo skończy się to tylko frustracją.

Wniosek

Wniosek o rejestrację możesz otrzymać w Wydziale Komunikacji urzędu w swojej miejscowości lub pobrać z jego strony. Wniosek nie jest skomplikowany, a jego wypełnienie trwa zaledwie kilka minut. Wszystkie niezbędne informacje są w dotychczasowym dowodzie rejestracyjnym lub karcie pojazdu oraz we własnym dowodzie osobistym. Należą do nich oczywiście Twoje – jako nowego właściciela – dane osobowe, a także marka i model pojazdu, numer VIN czy dotychczasowy numer rejestracyjny. W formularzu znajdziesz też podpowiedzi, jakie załączniki powinieneś skompletować.

Umowa kupna-sprzedaży

To podstawowy dokument, poświadczający nabycie przez Ciebie pojazdu. Bez niego urzędnik nie ma podstaw, by przyjąć wniosek o przerejestrowanie. Pamiętaj o tym także wtedy, gdy nie kupiłeś samochodu, ale otrzymałeś go – na przykład w spadku lub w prezencie od kogoś z rodziny. Wówczas zamiast umowy kupna-sprzedaży powinieneś przedstawić akt notarialny poświadczenia dziedziczenia bądź umowę darowizny.

Aktualny przegląd

Poświadczenie odbycia badania technicznego jest najistotniejsze w przypadku samochodów sprowadzanych z zagranicy. Jeśli auto przeszło przegląd w Polsce, dane powinny znajdować się w bazie CEPiK. Tak czy inaczej bez aktualnych badań stanu technicznego rejestracja nie jest możliwa. Plus sytuacji jest taki, że po zmianie dowodu przegląd pozostaje aktualny i nie trzeba robić go ponownie.

Stary dowód rejestracyjny i blachy

Podczas przerejestrowania musisz zdać dotychczasowe dokumenty, czyli stary dowód i tablice rejestracyjne. Wówczas zostaną Ci wydane nowe blachy (nie zapomnij szybko ich przykręcić!) oraz dowód tymczasowy. Zwrotu tego dokumentu zażądają od Ciebie za około 14 dni, gdy przyjdziesz odebrać właściwy dokument. Urzędnik z pewnością poinformuje Cię, kiedy powinieneś wrócić do okienka, a w niektórych miastach obieca nawet przysłanie powiadomienia SMS. Gdybyś jednak z jakichś powodów zwlekał z odbiorem, pamiętaj, że miękki dowód jest ważny tylko przez miesiąc.

2.      Opłaty

Opłaty za rejestrację można dokonać przelewem albo w kasie urzędu. Era odliczania gotówki już dawno przeszła do historii – dziś bez problemu możesz zapłacić kartą. Standardowa suma to 180,50 zł. Składa się na nią koszt nowych tablic (80 zł), dowodu rejestracyjnego stałego (54 zł) i tymczasowego (13,50 zł), nalepek (18,50 zł i 12,50 zł) oraz opłat ewidencyjnych (2 zł). Ta kwota może się zmniejszyć, jeśli samochód był dotychczas zarejestrowany w tym samym powiecie i nie zachodzi konieczność zmiany numeru rejestracyjnego, a co za tym idzie – tablic. Wzrośnie natomiast, jeżeli marzą Ci się zindywidualizowane blachy: ich koszt to 1000 zł. Będziesz też musiał dłużej na nie zaczekać.

3.      Polisa OC

Dowód tymczasowy wystarczy do opłacenia lub przeniesienia na siebie ubezpieczenia samochodu. To chyba najważniejsza motywacja wielu właścicieli do szybkiego dopełnienia formalności. Brak ubezpieczenia grozi wysokim mandatem, a w razie wypadku – poważnymi konsekwencjami. Jeśli poprzedni właściciel nie ma nic przeciwko, abyś jeździł na jego polisie, teoretycznie nie musisz aż tak się spieszyć, bo ubezpieczenie będzie aktualne aż do wygaśnięcia, a nawet może z automatu ulegać przedłużeniu. Najpewniej jednak, nie chcąc ryzykować utraty zniżek w razie gdybyś spowodował stłuczkę, tuż po zgłoszeniu zbycia pojazdu, wygłosi również swoją polisę.

Wniosek z załącznikami złożony? W takim razie pozostaje Ci już tylko czekać na nowy dowód, abyś mógł z czystym sumieniem powiedzieć, że sprawa została zakończona sukcesem. Już teraz możesz cieszyć się urokami jazdy swoim nowym samochodem! Aby zawsze była przyjemna i bezpieczna, regularnie kontroluj stan auta. Niezbędne do tego części i akcesoria znajdziesz na nocar.pl!

 

reklama: Darmowe ogłoszenia motoryzacyjne

czytaj dalej..
.  Kasy fiskalne Łask

Kliknij aby skomentować

Motoryzacja

Zadbaj o bezpieczeństwo jazdy na swoim motocyklu

Motocykliści są zwykle osobami, które bardzo pociąga przygoda, prędkość i ekstremalna jazda. Kochają oni uczucia temu towarzyszące. Jednak, aby ich jazda nie zakończyła się tragicznie, muszą dbać o właściwą eksploatację swojego motocyklu.

Regularny przegląd to podstawa

            Bezpieczeństwo jazdy na motocyklu uzależnione jest nie tylko od umiejętności prowadzenia go, ale również od jego stanu technicznego. Przy rozwinięciu bardzo wysokiej prędkości, nawet na pustej i równej trasie najmniejsza usterka techniczna może spowodować utratę kontroli nad kierownicą. Motocyklista powinien więc regularnie oglądać swój sprzęt i w razie jakichkolwiek podejrzeń co do jego stanu technicznego – udawać się do mechanika. Nie inaczej jest w kwestii opon motocyklowych. Opony Angel ST to wyrób wysokiej jakości, w przypadku którego jedno zerknięcie na bieżnik wystarczy, aby zweryfikować, czy opony nadają się do jazdy. Nie tylko brawurowa jazda przy wysokiej prędkości jest powodem, aby zainwestować w dobre ogumienie. Również ta bezpieczna jazda z dopuszczalnymi prędkościami w mieście wymaga doskonałej przyczepności i stabilności, z uwagi na konieczność pokonywania różnych zakrętów, nie zawsze idealną nawierzchnię drogi, a także nagłe pogorszenie się pogody, a co za tym idzie – przyczepności kół do podłoża.

Kasy Fiskalne Zduńska Wola

Wybieraj najlepsze opony

            Dobre opony to nie tylko marka, ale również funkcjonalność. Opony Angel ST mają niezwykły charakter, o czym zresztą świadczy ich nazwa. Są wykonane z krzemionki, która gwarantuje im bardzo wysoką wytrzymałość, i powoduje wydłużenie żywotności, nawet przy intensywnej, częstej eksploatacji. Dedykowane są one do jazdy miejskiej, ale również terenowej i sportowej. Skorzystają na nich ci, którzy lubią czasem pojechać nieco szybciej i poczuć wiatr we włosach, ale jednocześnie zawsze dbają o bezpieczeństwo i właściwą dynamikę jazdy na co dzień, w każdych warunkach. Opony Angel ST zapewniają właściwą przyczepność i stabilność względem podłoża nie tylko z racji tworzywa, z którego zostały wykonane. Uwagę zwraca także ich niezwykły bieżnik nowej generacji, który w bardzo symboliczny sposób współpracuje z właścicielem, sygnalizując mu konieczność zmiany opon. Model ten posiada bieżnik utrzymany w kształcie, który przypomina anioła. Poprzez systematyczne ścieranie się wizerunek ten nieco zanika, a na wierzch wychodzi wizerunek demona. Jak łatwo się domyślić, ten demoniczny znak to sygnał bezpieczeństwa – informacja dla właściciela, że należy już wymienić opony na nowe, najlepiej z kolejnym wizerunkiem anioła. To opony nowej generacji, które długo posłużą swojemu właścicielowi ze względu na swoją doskonałą jakość, zapewniając mu pełnię bezpieczeństwa jazdy nawet w trudnych warunkach – na śliskiej nawierzchni i ostrych zakrętach. Decydując się na codzienna jazdę motocyklem, czy to po mieście, czy w dalszych trasach, należy koniecznie zadbać o zaopatrzenie od producenta opon najwyższej jakości. Jest to indywidualny wkład motocyklisty w bezpieczeństwo jazdy, podwyższane dodatkowo przez jego doświadczenie i umiejętności techniczne.

czytaj dalej..

Motoryzacja

Niepozorny, a istotny układ wydechowy

Art. sponsorowany

Dzięki sprawnej pracy układu wydechowego, opary pochodzące ze spalania benzyny są usuwane z wnętrza pojazdu. Warto pamiętać, że nawet drobne zaburzenia związane z pracą układu wydechowego będą negatywnie odbijać się na pracy silnika. Dlatego też, kiedy tylko pojawią się jakiekolwiek usterki i problemy związane z układem wydechowym, należy jak najszybciej zareagować i dokonać koniecznych napraw. W przeciwnym razie dojdzie do poważniejszych uszkodzeń, które nie tylko mogą zagrozić sprawności pojazdu, ale również będą wymagać większych nakładów finansowych, aby możliwe było ich usunięcie.

Układ dopracowany w najmniejszych szczegółach

Mogłoby się wydawać, że układ wydechowy jest prosty i nieskomplikowany. Do pewnego stopnia jest to prawdą – całość składa się z kilku połączonych ze sobą rurek. Warto jednak pamiętać, że w układzie wydechowym żaden szczegół nie jest pozostawiony przypadkowi. Kolektor wydechowy oraz pozostałe elementy budujące ten układ, muszą zapewniać optymalny odpływ spalin – nie za wolny, ale też nie za szybki. Jeśli z jakichś powodów chcemy wymienić jakikolwiek element, choćby kolektor, wybierzmy sklep, w którym znajdziemy wysokiej jakości części. Godny uwagi jest np. kolektor wydechowy z iParts.pl – sklepu oferującego najwyższej jakości produkty związane z branżą motoryzacyjną. Dokonując jakichkolwiek napraw lub wymian, starajmy się używać części dedykowanych naszemu modelowi samochodu. W przeciwnym wypadku, może dojść do niepotrzebnych komplikacji lub obniżenia osiągów auta.

Ogłoszenia motoryzacyjne Łódzkie

Jak wyglądają awarie kolektora wydechowego?

Najczęstsze uszkodzenie kolektora polega na jego pęknięciu. Winne są drgania, wywoływane przez silnik, który znajduje się bezpośrednio w sąsiedztwie kolektora. Szczególnie w przypadku silników trzycylindrowych i czterocylindrowych, a także przy tych, które posiadają aluminiowe bloki, awarie zdarzają się dość często. Najczęstszym i najprostszym do zauważenia objawem, świadczącym o tym, że nasz kolektor uległ uszkodzeniu, jest hałas. Zazwyczaj siedząc w kabinie usłyszymy, że coś jest nie tak. Odgłos wydawany przez zepsuty kolektor z całą pewnością można określić jako “irytujący,” dlatego ciężko go przeoczyć. Żeliwo, z którego wykonany jest kolektor wydechowy ma porowatą strukturę, dlatego samodzielne zlokalizowanie usterki może być trudne. Dużo lepszym rozwiązaniem jest udanie się do mechanika. Zazwyczaj, uszkodzony kolektor wydechowy wymienia się na nowy, gdyż jego ponowne zespawanie jest na ogół droższe i mniej opłacalne.

Kasy fiskalne Zduńska Wola

Jeśli w naszym samochodzie wystąpi awaria, możemy znaleźć potrzebną nam część w sklepie internetowym. Dobrej jakości kolektor wydechowy znajdujący się w iParts.pl, będzie doskonałym wyborem. Korzystając ze sprawdzonej witryny internetowej, zyskujemy gwarancję, że kupowane przez nas artykuły będą spełniały najwyższe standardy. Ważny jest również profesjonalizm związany z wysyłką, kontaktem z klientem oraz uwzględnieniem ewentualnych reklamacji. Dzięki temu nasze zakupy z pewnością będą udane.

czytaj dalej..

Motoryzacja

Badania kierowców

Chcesz zrobić prawo jazdy? Zanim rozpoczniesz poszukiwania szkoły jazdy, wybierz się do lekarza orzecznika. Badanie lekarskie jest niezbędne, aby uzyskać Profil Kandydata na Kierowcę i rozpocząć kurs na prawo jazdy.

Badania kierowców

Chcesz zrobić prawo jazdy? Zanim rozpoczniesz poszukiwania szkoły jazdy, wybierz się do lekarza orzecznika. Badanie lekarskie jest niezbędne, aby uzyskać Profil Kandydata na Kierowcę i rozpocząć kurs na prawo jazdy.

Najpierw badanie lekarskie dla kierowców, później kurs.

Ogłoszenia motoryzacyjne mazowieckie

Wiele osób popełnia ten sam błąd – najpierw szukają szkoły jazdy, a dopiero następnie orientują się, jakie formalności na nie czekają. Tymczasem prawidłowa kolejność jest następująca:

  • udanie się na badania lekarskie kierowców – lekarz orzecznik wydaje orzeczenie, w którym stwierdza brak przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem,
  • wykonanie fotografii do prawa jazdy,
  • udanie się do urzędu starostwa powiatowego, urzędu miasta (jeżeli mieszkasz w mieście na prawach powiatu) lub urzędu dzielnicy (gdy mieszkasz w Warszawie).

Taka kolejność ma związek ze zmianami w prawie – od 2014 r. obowiązuje nowa procedura uzyskiwania prawa jazdy. Każdemu kandydatowi na kierowcę jest wydawany Profil Kandydata na Kierowcę (numer PKK). Więcej na ten temat możesz przeczytać w artykule https://www.badania-kierowcow.warszawa.pl/pkk-warszawa/.

Dopiero po uzyskaniu Profilu Kandydata na Kierowcę (numer PKK), będziesz mógł zapisać się do szkoły jazdy i rozpocząć kurs.

Gdzie zarejestrować się na badania lekarskie?

W każdym mieście w Polsce działają gabinety, w których przyjmują lekarze specjalizujący się w przeprowadzaniu badań lekarskich dla kierowców. Przykładowo w Warszawie badanie lekarskie niezbędne do zdobycia prawa jazdy kategorii: AM, A1, A2, A, B1, B, B+E i T możesz wykonać w gabinecie położonym pod adresem Al. Jerozolimskie 11/19 lok. 145 (wejście od ul. Kruczej 46) lub po prostu wpisz w wyszukiwarkę hasło: „badania kierowców” otrzymasz wyniki najpopularniejszych gabinetów prowadzących takie badania.

Jeżeli w pierwszej kolejności udasz się do szkoły jazdy, nie zostaniesz zapisany na kurs. Otrzymasz jednak informacje o formalnościach, jakie Cię czekają w związku z chęcią zdobycia uprawnień do kierowania pojazdami.

Pamiętaj też, że badania kierowców mogą przeprowadzać wyłącznie lekarze orzecznicy. Badanie jest odpłatne więcej na ten temat dowiesz się z tego artykułu https://www.badania-kierowcow.warszawa.pl/cena-badania-lekarskiego-kierowcow-ile-kosztuje-badanie-lekarskie/

czytaj dalej..

Popularne