Connect with us

Audi

Podróże

Passo Tonale – rajska przystań w „Dolinie Słońca”

Prawdziwi znawcy tematu wiedzą doskonale o czym mowa. Passo Tonale to słynna stacja narciarska położona w Val di Sole (wspomnianej Dolinie Słońca), która jest największym regionem narciarskim w zachodniej części Trentino. Stacja jest wyjątkowa z kilku względów – wyróżnia się sporą liczbą słonecznych dni w ciągu całego roku a do tego cechuje ją największy opad śniegu w całych Alpach. Miejscowość jest malowniczo położona u stóp trzytysięczników Gruppo di Brenta oraz masywu Adamello. Wszystko to sprawia, że jest wręcz wymarzonym celem każdego, kto chciałby aktywnie spędzić swój zimowy urlop.

Passo Tonale pod lupą

Miejscowość nie jest odseparowaną stacją na oszronionym stoku – stanowi ścisłe centrum rejonu narciarskiego, w którego skład wchodzi jeszcze Ponte di Legno. Znakiem charakterystycznym tego rejonu jest majestatyczny lodowiec Presena, który oferuje całoroczny dostęp do tras narciarskich (dla średniozaawansowanych) i 4 wyciągów. Choć otoczenie Passo Tonale należy do jednego z bardziej malowniczych, sama miejscowość nie budzi wielkiego zachwytu ani architekturą, ani atmosferą, jednak warunki narciarskie ma wyborne i to jest właśnie główny cel wyprawy wszystkich miłośników sportów zimowych. Poszukiwaczy góralskiego stylu i typowej alpejskiej zabudowy, zachęca się raczej do odwiedzenia Ponte di Legno i skorzystania z ich bazy hotelowo – gastronomicznej.

Rodzaje tras

Sieć tras otaczających Tonale jest bardzo rozbudowana i dość zróżnicowana. Południowe stoki charakteryzują się szerokimi, niezbyt stromymi nachyłami, które mogą stanowić doskonałą bazę ćwiczeniową dla początkujących i dzieci. Z kolei ci narciarze lub snowboardziści, którzy poszukują solidnej dawki adrenaliny powinni kierować się w stronę północnej przełęczy i zjechać jedną z najdłuższych nartostrad w całym łuku Alp – Paradiso. Choć nazwa wprowadza w leniwy błogostan, nic bardziej mylnego! Trasa jest przeznaczona wyłącznie dla doświadczonych narciarzy a jej finalny odcinek jest tak stromy, że nawet ratrak nie daje rady go wyrównać, dlatego w tym miejscu należy spodziewać się pokładów kopnego śniegu. Powyżej wspomnianej trasy rozciąga się całoroczny teren narciarski na lodowcu Presena, zaś poza ścisłym sezonem można tu jeździć w okresie maj – wrzesień. Miejscowość jest atrakcyjna także pod względem innych form aktywnego wypoczynku: można tu pływać, wspinać się, uprawiać łyżwiarstwo czy choćby jazdę konną!

Wyjazdy do Passo Tonale można rezerwować tutaj

 

 

 

czytaj dalej..
Advertisement

Bezpłatne ogłoszenia motoryzacyjne

 

Kliknij aby skomentować

Popularne