Connect with us

Styl i zdrowie

Na czym polega proces dbania o blizny? Co warto o nim wiedzieć?

Wczesna i właściwa pielęgnacja blizny będzie miała ogromny wpływ na jej wygląd w przyszłości. To, w jaki sposób i jak szybko się zagoi jest zależne przede wszystkim od rodzaju blizn. O każdą z nich należy dbać inaczej. Proces ten wymaga nie tylko systematyczności i dobrej jakości preparatów, ale przede wszystkim cierpliwości.

 

Etapy gojenia się blizn

  1. W ciągu dwóch dni od powstania rany zostaje ona wypełniona skrzepem krwi, który chroni ją przez drobnoustrojami chorobotwórczymi oraz odwodnieniem.
  2. Przez kolejnych 7 dni rana oczyszcza się w wyniku ograniczonej fazy zapalnej.
  3. Etap gojenia się to czas, w którym wytwarzany jest kolagen podtrzymujący bliznę. Wokół powstającej blizny tworzy się równowaga w ilości kolagenu. To również czas, w którym należy zatroszczyć się o odpowiednią pielęgnację blizny.
  4. Przebudowa blizny, która trwa nawet kilkanaście miesięcy.

Preparaty, które usuwają blizny

Stosowanie wysokiej jakości środków usuwających bliny na etapie jej gojenia się ma ogromne znaczenie dla tego, jak będzie wyglądała. Plastry na blizny to jedno z najlepszych rozwiązań, które zapewnia wygodę i skuteczność. Plastry różnią się od kremów przede wszystkim łatwą aplikacją, która może nam towarzyszyć przez cały dzień. Doskonale przywierają do skóry i ruszają się razem z nią, zapewniając jednocześnie odpowiednią cyrkulację powietrza.

Proces pielęgnacji blizny

W pierwszych dniach po powstaniu uszkodzenia w skórze należy zadbać wyłącznie o zmianę opatrunku i oczyszczanie rany. Ważne jest, by nie napinać i nie naciągać skóry w tym miejscu. Takie działanie może wywołać sączenie się płynów z rany lub jej otwieranie się. Jeśli rana się zagoi i w jej miejscu pojawi się blizna, można przystąpić do działania i zacząć stosować odpowiednie preparaty na blizny. Każdy z tych rodzajów pielęgnacji przyczyni się do lepszego wyglądu skóry w miejscu blizny, zmniejszy jej widoczność poprzez rozjaśnienie i dopasowanie do kolorytu skóry lub całkowicie zlikwiduje.

 

Author: admin

czytaj dalej..
Advertisement

darmowe ogłoszenia motoryzacyjne

 

Kliknij aby skomentować

Popularne