Connect with us

Audi

Styl i zdrowie

Marihuana – narkotyk czy lek?

Wiele badań potwierdza że medyczna marihuana jest lekiem, jednocześnie politycy tacy jak Minister Zdrowia, Konstanty Radziwiłł zaprzeczają jakoby marihuana była lekiem.

 W tym samym dniu po wypowiedzi naszego ministra zdrowia niemiecki parlament uchwalił przepisy dotyczące medycznej marihuany  dołączając tym do krajów takich jak Austrii, Czech, Finlandii, Holandii, Portugalii, Hiszpanii oraz kilkunastu stanów w Ameryce.

Czy nasi politycy są mądrzejsi od naukowców i wieloletnich badań klinicznych? Wydaje się że raczej nie, więc czemu zabierają dostęp do leków chorym pacjentom którzy potrzebują leczenia z liści konopi?

Nie sposób nie wspomnieć też o aspekcie prawnym – chorzy zaopatrują się w susz z konopny, olej RSO i inne preparaty na bazie marihuany na czarnym rynku. Oprócz tego, nie mają wiedzy co tak naprawdę kupują, ryzykują też odpowiedzialnością karną. Czy projekt ustawy o marihuanie medycznej rozwiąże te wszystkie problemy?  Obiecywano dobre zmiany .. i gdzie one są..

Co wiadomo o marihuanie:

Marihuana pochodzi z konopi. Choć zawiera ponad 400 substancji chemicznych, naukowcy najlepiej rozumieją wpływ dwóch: THC oraz kanabidiolu.

THC jest związkiem chemicznym w marihuanie, odpowiedzialnym przede wszystkim za wpływ na ośrodkowy układ nerwowy. Pobudza receptory kannabinoidów w mózgu, wywołując inne reakcje chemiczne, które leżą u podstaw psychologicznych i fizycznych efektów spożywania marihuany.

Mniej wiadomo o kanabidiolu, choć badania wskazują na interakcje z THC w wytworzeniu sedacji (uspokojenia – obniżenia aktywności ośrodkowego układu nerwowego bez wyłączenia świadomości, możliwe jest jednak częściowe jej ograniczenie. Dochodzi wówczas do zmniejszenia napięcia i niepokoju, często w połączeniu z sennością.). Kanabidiol może mieć również działanie przeciwzapalne, neuroprotekcyjne i dawać przeciwpsychotyczne efekty, choć badania są jeszcze w fazie wstępnej, aby zastosować go w leczeniu klinicznym. 

Jakie choroby leczy marihuana:

  • jaskra
  • epilepsja – padaczka – Medyczna marihuana zmniejsza liczbę i intensywność napadów padaczkowych.
  • rak, glejak – Różne rodzaje nowotworów, w tym glejak, reagują na podawanie medycznej marihuany. W niektórych przypadkach stwierdzono zanikanie komórek rakowych.
  • stwardnienie rozsiane –  marihuana zmniejsza objawy – uczucie paraliżu czy napięcia mięśni.
  • astma – Pierwsze badania pokazują, że dzięki silnemu działaniu immunosupresyjnemu i przeciwzapalnemu, medyczna marihuana pomaga astmatykom.
  • autyzm – Zaobserwowano, że dzieci chore na autyzm, którym podawano medyczna marihuanę, częściej są w stanie wyrażać własne uczucia i emocje, mają większą łatwość w uczeniu się słów, natomiast zanikają zachowania kompulsywne.
  • alzheimer, parkinson – W przypadku choroby Parkinsona, medyczna marihuana zmniejsza drżenie rąk oraz ból mięśni. U chorych na Alzheimera spowalnia rozwój choroby.
  • nerwice, depresja – Zarówno nerwice, jak i depresja, mogą być z powodzeniem leczone medyczną marihuaną – ta powoduje poprawę samopoczucia, pomaga oddalić złe myśli, niweluje uczucie bezradności.

czytaj dalej..
Advertisement

Bezpłatne ogłoszenia motoryzacyjne

 

Kliknij aby skomentować

Popularne