Connect with us

Audi

Dom i ogród

Mała architektura miejska

Ławki parkowe, miejskie, uliczne. Spotykamy je niemal wszędzie, każdy z nas świadomie czy też nie z nich korzystał, spotykamy je w parkach, na ulicy, przystankach komunikacji miejskiej czy ogrodach. Mała architektura miejska kryje wiele rodzai ławek.

Możemy spotkać ławki parkowe żeliwne, betonowe, uliczne metalowe, czy na żeliwnym stelażu. Czy zastanawialiśmy się kiedyś, dlaczego tak prosta konstrukcja występuje w kilku rodzajach.

Otóż okazuje się, iż dobór ławki do danego miejsca to przemyślane architektoniczne posunięcie.
Ławki parkowe żeliwne są stylowymi ławkami nadającymi przestrzeni klasycznego charakteru, ze względu na materiał, z jakiego są, wykonane są bardzo trwałe i zachowują swój estetyczny wygląd przed długi czas.
Kolejnym rodzajem ławek, które na pewno spotkamy w miejskiej przestrzeni, są ławki metalowe, wykonane ze stali nierdzewnej najczęściej spotykane na przystankach komunikacji miejskiej, które doskonale wkomponowują się w nowoczesną miejską architekturę.

Na ulicach miasta spotkamy też ławki betonowe, są one masywne i ciężkie, co chroni je zarówno przed wandalami, jak i warunkami atmosferycznymi, jednocześnie pozostawiając konstrukcję funkcjonalną i doskonale pasującą do miejskiego skweru.

Wśród szerokiej gamy ławek wyróżniamy także ławki ogrodoweTe ostanie kojarzą nam się zapewne z odpoczynkiem na świeżym powietrzu w domowym zaciszu. Ławki ogrodowe najczęściej są integralnym elementem mebli ogrodowych. Materiał, z którego są wykonane, zależy od ich przeznaczenia, i stylu, w jakim nasz ogród jest urządzony.

Jeśli więc następnym razem usiądziemy na ławce, miejmy świadomość, iż przedmiot ten nie jest zwykłym przypadkowym meblem spełniającym jedynie funkcje, do której został stworzony, ale także ozdobą współczesnej architektury miejskiej, czy zwykłego przydomowego ogrodu i rodzaj i materiał, z jakiego dana ławka jest wykonana, nie został wybrany dla danego miejsca przypadkowo.

czytaj dalej..
Advertisement

Bezpłatne ogłoszenia motoryzacyjne

 

Kliknij aby skomentować

Popularne