Connect with us

Biznes

Księgowość w firmie, czyli o jakich dokumentach przed zniszczeniem trzeba pamiętać szczególnie

Prowadzenie księgowości firmowej jest niezwykle wymagające. Nie tylko trzeba znać się na przepisach i często stawiać na nowe rozwiązania oraz analizować zmiany, które w prawie podatkowym pojawiają się co roku, ale także znać przepisy, które określają, jak długo dany dokument musi pozostawać w danym miejscu, a po jakim czasie można zniszczyć go w niszczarce. Warto to wiedzieć lub zatrudnić firmę, która będzie wiedziała.

Kasy fiskalne Zduńska Wola nowoczesne rozwiązania fiskalne

Dokumenty podatkowe

Większość dokumentów podatkowych, także tych, które trzymamy we własnych domach, powinno być do dyspozycji fiskusa przez pięć lat. Dopiero po tym okresie można zniszczyć je, gdyż taka jest długość karencji, jaką muszą przejść dokumenty, by stać się nieaktualne. Sprawy sprzed ponad pięciu lat zostają przedawnione i w efekcie kolekcjonowanie dokumentów nie jest już konieczne. Dlatego w przypadku samych rozliczeń z Urzędem Skarbowym warto pamiętać, że są one przechowywane tylko kilka lat i niszczyć je regularnie.

Umowy i tym podobne

Inaczej jest z umowami. Dokumenty, które dotyczą danych jakiegoś pracownika czy też korespondencji między pracownikami i w związku z działalnością firmy muszą być przechowywane przynajmniej 10 lat. Po tym czasie niektóre z danych może dotknąć niszczenie dokumentów. Jednak część umów z pracownikami, zwłaszcza umowy o pracę w firmach państwowych, muszą być przechowywane przez 30 lat, więc ich niszczenie jest odległe dla tych, którzy w danym miejscu pracują.

Samodzielnie czy z pomocą?

Oprócz samych przepisów dotyczących niszczenia dokumentów, mamy także kwestie właściwego przechowywania oraz inne problemy, z którymi może borykać się firma. Warto zatem czasami wziąć pod uwagę, że firma zewnętrzna nieco lepiej poradzi sobie z zarządzaniem danymi i zgłosić się do właściwego podmiotu. Pamiętaj, że niszczenie i przechowywanie dokumentów może podlegać kontroli i w razie nieprawidłowości także dokładnemu sprawdzeniu i nałożeniu kary.

Author: admin

czytaj dalej..
Advertisement

darmowe ogłoszenia motoryzacyjne

 

Kliknij aby skomentować

Popularne