Connect with us

Biznes

Księgowość w firmie, czyli o jakich dokumentach przed zniszczeniem trzeba pamiętać szczególnie

Prowadzenie księgowości firmowej jest niezwykle wymagające. Nie tylko trzeba znać się na przepisach i często stawiać na nowe rozwiązania oraz analizować zmiany, które w prawie podatkowym pojawiają się co roku, ale także znać przepisy, które określają, jak długo dany dokument musi pozostawać w danym miejscu, a po jakim czasie można zniszczyć go w niszczarce. Warto to wiedzieć lub zatrudnić firmę, która będzie wiedziała.

Kasy fiskalne Zduńska Wola

Dokumenty podatkowe

Większość dokumentów podatkowych, także tych, które trzymamy we własnych domach, powinno być do dyspozycji fiskusa przez pięć lat. Dopiero po tym okresie można zniszczyć je, gdyż taka jest długość karencji, jaką muszą przejść dokumenty, by stać się nieaktualne. Sprawy sprzed ponad pięciu lat zostają przedawnione i w efekcie kolekcjonowanie dokumentów nie jest już konieczne. Dlatego w przypadku samych rozliczeń z Urzędem Skarbowym warto pamiętać, że są one przechowywane tylko kilka lat i niszczyć je regularnie.

Umowy i tym podobne

Inaczej jest z umowami. Dokumenty, które dotyczą danych jakiegoś pracownika czy też korespondencji między pracownikami i w związku z działalnością firmy muszą być przechowywane przynajmniej 10 lat. Po tym czasie niektóre z danych może dotknąć niszczenie dokumentów. Jednak część umów z pracownikami, zwłaszcza umowy o pracę w firmach państwowych, muszą być przechowywane przez 30 lat, więc ich niszczenie jest odległe dla tych, którzy w danym miejscu pracują.

Samodzielnie czy z pomocą?

Oprócz samych przepisów dotyczących niszczenia dokumentów, mamy także kwestie właściwego przechowywania oraz inne problemy, z którymi może borykać się firma. Warto zatem czasami wziąć pod uwagę, że firma zewnętrzna nieco lepiej poradzi sobie z zarządzaniem danymi i zgłosić się do właściwego podmiotu. Pamiętaj, że niszczenie i przechowywanie dokumentów może podlegać kontroli i w razie nieprawidłowości także dokładnemu sprawdzeniu i nałożeniu kary.

Kasa Fiskalna Online Sieradz

Biznes

Wojna podbija ceny złota. Jest ono niemal najdroższe w historii

W drugim tygodniu marca cena uncji złota przekroczyła 2 tys. dol. To rekordowe poziomy. W złotych byliśmy już powyżej 9 tys. zł za uncję. Wojna w Ukrainie sprzyja złotu, ponieważ inwestorzy odwracają się od walut i innych aktywów naszego regionu. Jednak głównym powodem rosnących cen kruszcu jest inflacja.

­− W dosyć oczywisty sposób złotu sprzyja wojna w Ukrainie, natomiast trzeba pamiętać o tym, że głównym motorem dla wzrostu cen złota są ryzyka inflacyjne, które się wiążą z tym kryzysem – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Aleksander Pawlak, prezes zarządu Tavex. ­− Mamy w konflikcie Ukrainę, która jest jednym z największych eksporterów pszenicy na świecie, i Rosję – jednego z głównych eksporterów surowców energetycznych. Ten konflikt siłą rzeczy bardzo ogranicza potencjał obydwu państw, windując ceny tych surowców, zarówno pszenica, jak i ropa naftowa jest w okolicach rekordu wszech czasów, więc w niedalekiej perspektywie to musi się przełożyć na poziom cen w sklepach.

W 2020 roku Ukraina i Rosja odpowiadały aż za jedną czwartą całego światowego eksportu pszenicy. Tymczasem kilka dni temu Ukraina zdecydowała o całkowitym wstrzymaniu eksportu zbóż, z Rosją natomiast cywilizowany świat przestał handlować. To podbije ceny zbóż, i tak już wysokie z powodu nadmiaru pieniądza na rynku, co jest skutkiem stymulacji fiskalnej, będącej konsekwencją pandemii koronawirusa. W Stanach Zjednoczonych tempo wzrostu cen sięgnęło 7,5 proc., w strefie euro wyniosło 5,8 proc., a w Polsce przekroczyło 9 proc. Nic zatem dziwnego, że do łask wraca złoto. W ubiegłym tygodniu przebiło 2 tys. dol. (9 tys. zł. za uncję). To najwięcej w historii.

− W ostatnim czasie obserwujemy również wzrost zainteresowania Polaków złotem inwestycyjnym. To zainteresowanie nie zaczęło się teraz, ten ciągły wzrost obserwujemy tak naprawdę od 2019 roku. Polacy szukają alternatyw przede wszystkim dla lokat bankowych, które dotychczas były numerem jeden − tłumaczy Aleksander Pawlak. − Szukają alternatyw z tego względu, że oprocentowanie nie broni ich przed inflacją, już od ponad dwóch lat oprocentowanie lokat jest poniżej inflacji i Polacy szukając alternatyw, kierują się m.in. do złota.

Inflacja w lutym wyniosła według prognoz 8,1 proc., a w styczniu, gdy jeszcze nie działała Tarcza Antyinflacyjna 2.0, ceny były wyższe od tych sprzed roku o 9,2 proc. Tymczasem najlepsza na rynku lokata oferuje 4 proc. w skali roku, trwa sześć miesięcy i można na niej umieścić maksymalnie 20 tys. zł. Wymaga także założenia konta w banku. W dodatku taka oferta jest jedna. Średnia oprocentowania depozytów wyniosła w styczniu według Narodowego Banku Polskiego 1,02 proc. Nic dziwnego, że posiadacze oszczędności próbują przechować ich wartość w inny sposób.

− Złoto jest doskonałym zabezpieczeniem majątku, zwłaszcza w bardziej kryzysowych, niespokojnych i inflacyjnych czasach. To są te kryteria, które najbardziej złotu sprzyjają – mówi prezes Tavexu. − Zdecydowanie klasyfikujemy złoto jako bezpieczną przystań, jako aktywo, do którego kapitał w niespokojnych czasach płynie. Co ciekawe, w ostatnich latach nawet po okresach gwałtownego napływu kapitału w złoto ono raczej z tego złota nie odpływało. Te pieniądze, które inwestorzy lokują w złocie, przechowują w nim dalej.

czytaj dalej..

Biznes

Wirtualna kasa fiskalna stworzona przez iPOS

iPOS, spółka z grupy OEX, producent inteligentnych kasoterminali, stworzył pierwszą na rynku kasę wirtualną na terminal płatniczy. W mobilnym rozwiązaniu pod nazwą iPOS pocket terminal zastąpi tradycyjną kasę rejestrującą.

Do prowadzenia sprzedaży, przyjęcia płatności, wygenerowania paragonu czy faktury wystarczy terminal płatniczy z autorską aplikacją fiskalną. Trwa proces certyfikacji kasy wirtualnej iPOS pocket w Głównym Urzędzie Miar. Spółka przewiduje, że rozwiązanie trafi do przedsiębiorców w pierwszym kwartale 2021 r.

Kasy fiskalne Łódź

 

 Obecnie ustawodawca dopuszcza możliwość stosowania kas w formie oprogramowania (tzw. kas wirtualnych), w branży HoReCa oraz transporcie. Przedsiębiorcy z branży gastronomicznej, którzy korzystają z usług firmy iPOS będą mieć możliwość zaopatrzenia się w nowe rozwiązanie w pierwszej kolejności i na specjalnych zasadach.

Przenośny iPOS pocket wspiera e-paragony i potrafi wysłać do właściciela punktu wyniki sprzedaży. Innowacyjny jest też sposób jego działania – może funkcjonować jako samodzielne urządzenie lub współpracować z innymi kasoterminalami należącymi do tego samego przedsiębiorcy, a to zupełnie nowa, niespotykana na rynku funkcja.

 – iPOS pocket to przełom nie tylko dla rynku fiskalnego, ale przede wszystkim dla gastronomii i retailu. Urządzenie zmieni procesy sprzedaży w niektórych branżach. Potrzebę kasoterminala mobilnego od dawna zgłaszali do nas przedsiębiorcy. Dotychczas nikt nie oferuje rozwiązania mobilnego, które nie byłoby tylko kasą rejestrującą. My stworzyliśmy narzędzie all-in-one z wartością dodaną, odpowiadające na potrzeby rynku. To konsekwencja realizacji wizji spółki, której zadaniem jest szeroko rozumiana cyfryzacja handlu – mówi Michał Pawłowski, Członek Zarządu iPOS SA.

 

 

 

 

Firma od 2017 wypuściła na rynek 3 kasoterminale homologowane na zasadach kas hadware’owych. Pocket uzupełni portfolio iPOS jako kasa wirtualna.

– Jako pierwsi połączyliśmy świat fiskalny ze światem płatniczym, tworząc pierwszy na rynku kasoterminal. Zebrane w ten sposób doświadczenie dało nam najlepsze zaplecze i kompetencje do tego, by teraz pójść o krok dalej – stworzyć fiskalną aplikację na urządzenie płatnicze – mówi Adam Tomaszewski Prezes iPOS SA.

 

W pierwszej kolejności korzyści dla gastronomii

Obecnie z kas software’owych mogą korzystać wybrane branże. Wśród nich jest gastronomia i to tam rewolucja będzie największa. Dla restauracji iPOS stworzył całą infrastrukturę. Dotychczas proces obsługi w restauracji wymagał zanotowania zamówienia przy stoliku, wprowadzenia go do systemu na stacjonarnym stanowisku kasowym i przekazania na kuchnię. Aby rozliczyć klienta należało ponownie udać się po rachunek do kasy, a na kolejnym urządzeniu przyjąć płatność kartą.

 

 iPOS pocket, to rozwiązanie typu “mobilny kelner”. Pracownik na jednym kieszonkowym urządzeniu przyjmie zamówienie, wyśle je na kuchnię, rozliczy płatność kartą lub gotówką, wydrukuje paragon czy fakturę. Jeśli w restauracji będzie kilka kasoterminali, wszystkie będą ze sobą współpracowały, dając możliwość zarządzania całą salą. W przypadku zamówień realizowanych w dowozie, dostawca będzie mógł wykorzystać pocketa jako przenośne urządzenie fiskalno-płatnicze. Operacje ze wszystkich urządzeń przydzielonych pracownikom będą widocznie na platformie iPOS web, która jest centralą dla wszystkich kasoterminali.

iPOS deklaruje wsparcie dla branży gastronomicznej, najbardziej dotkniętej obostrzeniami związanymi z pandemią. Nowe kasy wirtualne w pierwszej kolejności zostaną zaoferowane klientom iPOS. Restauracje, które korzystają z kasoterminali iPOS smart i smart+ będą mogły nabyć pockety na specjalnych warunkach oraz wykorzystać je jako dodatkowe, przenośne rozwiązania dla kelnerów i dostawców.

 

Rewolucja fiskalna w transporcie i innych branżach

Obecne przepisy dopuszczają stosowanie kas wirtualnych również w branży transportowej. iPOS pracuje nad integracją oprogramowania fiskalnego z aplikacjami do przewozu osób. Spółka widzi także potencjał dotarcia do innych segmentów rynku.

 

Kasy fiskalne Łódź

 

– Jeśli ustawodawca dopuści możliwość stosowania kas wirtualnych w innych branżach, to iPOS pocket zmieni również oblicze całego retailu. – przekonuje Michał Pawłowski. – Niektóre sieci handlowe wdrożyły tzw. mobilnych kasjerów, wyposażając swoich pracowników w drukarkę fiskalną, terminal, tablet, skaner oraz gruby pas do ich utrzymania. To niewygodne i bardzo drogie rozwiązanie. iPOS pocket, który będzie o wiele tańszy, mieści się w dłoni, ma wbudowany skaner, fiskalizuje sprzedaż i przyjmie płatność.  To milowy krok w obsłudze klienta – podkreśla Pawłowski.

 

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Terminal płatniczy, czyli najbezpieczniejsze urządzenie stosowane w retailu, stanowi bazę dla aplikacji fiskalnej iPOS.

– Pierwotną funkcją terminala jest zapewnienie niezawodnego i bezpiecznego środowiska do realizacji transakcji kartami płatniczymi. Poprzez bezpieczeństwo rozumie się m.in. poufność danych, ich integralność oraz niezaprzeczalność. Wysokie standardy dotyczą zarówno oprogramowania jak i sprzętu – mówi Adam Tomaszewski, który w iPOS SA kieruje także działem R&D. – Wykorzystanie terminala płatniczego w połączeniu ze sprawdzonym oprogramowaniem fiskalnym z kas on-line sprawia, że iPOS pocket zapewnia poziom bezpieczeństwa znany z kas sprzętowych – dodaje Tomaszewski.

Więcej informacji https://ipos.pl/kasa-wirtualna

czytaj dalej..

Biznes

System parkingowy jako remedium na zatłoczone ulice

Art. sponsorowany

Wraz ze wzrostem poziomu wzbogacenia się społeczeństwa, wzrosła liczba samochodów jeżdżących po ulicach. To zjawisko jest najbardziej widoczne w dużych miastach, gdzie natężenie ruchu jest wysokie. O ile ze wzrostu poziomu życia społeczeństwa można się cieszyć, o tyle wzrost pojazdów poruszających się po miastach, nie jest czymś, co wzbudza radość.

Odżywka Insight

 

Zatłoczone ulice, korki, brak miejsc parkingowych i masa zanieczyszczeń przedostających się do atmosfery. Przyjęta przez Polskę polityka Unii Europejskiej, przewiduje wyłączenie kluczowych obszarów miejskich z ruchu pojazdów, w zamian za udostępnienie tej przestrzeni komunikacji miejskiej lub całkowitemu zakazowi ruchu. Aby uporządkować i zminimalizować ruch samochodowy, miasta starają się zmniejszyć liczbę pojazdów, które przyczyniają się do korkowania ulic głównie dlatego, że bezskutecznie próbują znaleźć wolne miejsce parkingowe. Ten problem dotyka np. stolicę Polski, dlatego władze starają się tworzyć coraz to nowsze i skuteczniejsze systemy parkingowe warszawa.

Logistyka miejska w walce z zatłoczonymi ulicami

Logistyka miejska to jedna z wielu dziedzin logistyki. W tematyce zatłoczonych miast jest kluczowa, gdyż pomaga walczyć z tym stanem, przez skuteczne i logiczne zarządzanie miastem. Mając na uwadze poszanowanie środowiska i nadrzędny cel, którym jest spełnianie potrzeb swoich użytkowników, czyli mieszkańców, ma wpływ na przepływ osób, ładunków i informacji wewnątrz systemu miejskiego. W kontekście walki z zatłoczonymi ulicami, cel komunikacyjny i transportowy, a w tym parkingowy, do którego spełnienia dąży logistyka  miejska, jest jednym z najważniejszych celów tej kategorii logistycznej. Logistyka miejska działa na podstawie podziału, który przewiduje komunikację indywidualną i zbiorową. Ta pierwsza to transport pojedynczych osób na własną rękę. Natomiast komunikacja zbiorowa przewiduje transport zbiorowy osób, w którym uczestniczy nie jedna, ale wiele osób tworzących grupę. Ten rodzaj komunikacji uważany jest za przyjazny dla środowiska, ale i funkcjonowania miasta. Aby przekonać społeczeństwo do porzucenia komunikacji indywidualnej, tworzy się różnego rodzaju systemy parkingowe warszawa, które mają odciążyć zatłoczone ulice.

Jakie wyróżnia się rodzaje parkingów?

Prawo reguluje wielkość miejsca parkingowego. Jeśli jest ono położone prostopadle do ulicy, to jego szerokość powinna wynosić minimum 2,3 m. Za optymalny rozmiar uważa się 2,5 m szerokości, który daje swobodny dostęp do samochodu. W zależności od ilości dostępnego miejsca tworzy się miejsca parkingowe, które nierzadko są częścią wyznaczonych placów parkingowych. Taka przestrzeń jest zazwyczaj wyposażona w specjalne elementy, które pozwalają kontrolować wjazd, wyjazd i czas spędzony na placu parkingowym. Domofony warszawa są podstawą wyposażenia większości bram wjazdowych umożliwiających zajęcie miejsca. Inne akcesoria do automatyki warszawa, które mogą być elementem systemów parkingowych to np. siłowniki do bram przesuwnych warszawa. Nowsze place parkingowe dają możliwość nie tylko kontaktowania się z rozmówcą poprzez kontakt słowny, ale także możliwość rejestracji obrazu i oglądanie na ekranie swojego rozmówcy. Wideodomofony warszawa, uważane są za ten element systemów parkingowych, który odgrywa kluczową rolę w kwestii bezpieczeństwa. Dzięki możliwości rozmowy i sprawdzenia na obrazie z kim rozmawiamy, czujemy się bezpieczniej. Zatem jeśli obsługa danego systemu parkingowego zostanie poproszona o pomoc, dzięki wideodomofonowi będzie wiedziała, z kim ma do czynienia. Wszystkie akcesoria do automatyki warszawa są niezbędnym elementem większości systemów parkingowych. Najpopularniejsze rodzaje parkingów, które wyposażono w te systemy to:

  • parkingi płatne i bezpłatne,
  • parkingi dla samochodów osobowych, ciężarowych, autobusów, rowerów,
  • parkingi równoległe, prostopadłe, skośne do drogi dojazdowej,
  • parkingi miejskie, prywatne,
  • parkingi otwarte i zamknięte,
  • parkingi połączone z infrastrukturą miejską: Park&Ride (P&R), Park&Go (P&G), Bike&Ride (B&R),
  • parkingi podziemne, naziemne – place, w budynkach,
  • parkingi sezonowe i całoroczne.

czytaj dalej..

Popularne