Connect with us

Audi

Technika

Jaki antywirus wybrać, płatny czy darmowy?

Jaki antywirus wybrać, płatny czy darmowy?

Taki stan rzeczy spowodowany jest naszą świadomością zagrożeń jakie czyhają na potencjalnego użytkownika w świecie wirtualnym oraz rozsądnego przeglądania stron. Zapewne w tym miejscu każdy z nas powie, ależ oczywiście ja jest odpowiedzialny i wiem co oraz gdzie mogę oglądać i jego komputer lub inne urządzenie mobile nie będzie zainfekowane i tutaj czasem może nastąpić przykre rozczarowanie. Lecz w większości przypadków nie jest to sytuacja bez wyjścia, trzeba tylko podejść do tego z głową i zdecydować się na kolejny krok i pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu dla swojego urządzenia. I tutaj pojawiam się pytanie jaki antywirus wybrać, darmowy czy płatny?

Na czytaniu literatury oraz opinii użytkowników o poszczególnych programach na ten temat można spędzić kilkanaście godzin i nie uzyskamy odpowiedzi, która w 100% zaspokoi nasze niepewności. Jednakże jest kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę decydując się na wybrany program antywirusowy:

  • w jakim stopniu będzie obciążał działanie naszego komputera,
  • jaki stopień zaawansowania będzie konieczny aby skonfigurować dany program,
  • czy tak naprawdę wszystko co nam dany program oferuje jest nam niezbędne,
  • przeczytać kilka niezależnych testów aby mieć pogląd jak go oceniają specjaliści (oczywiście testów niezależnych),
  • porozmawiać ze znajomymi i popytać jakie oni maja doświadczenia w korzystaniu z programami antywirusowymi.

Wybór nie jest jednoznaczny i jest rozróżniony jeszcze dodatkowymi kwestiami takimi jak:

  • ilość użytkowników która będzie korzystała z danego urządzenia mobilnego,
  • czy dane urządzenie będzie służyło tylko do zabawy czy będziemy na nim również pracować.

W gruncie rzeczy nie ma jednego faworyta na rynku i sam jestem rozbity co i gdzie zainstalować, dlatego zdecydowałem się na kompromis. Kompromis, który w moim przypadku był możliwy do przeprowadzenia gdy dokonałem podziału komputerów na komputer, który będzie służył do celów tzw. strategicznych (czyli pisania ważnych pism, robieniu przelewów i przechowywanie ważnych dokumentów) i tutaj zdecydowałem się na rozwiązanie płatne będące potencjalnie oceniane jako bezpieczniejsze. Natomiast komputer, który służy do celów rozrywkowych posiada darmowy program antywirusowy.

Reasumując warto zainstalować jakiegokolwiek antywirusa niż nie mieć go wcale i po infekcji dołączyć do grona Polaków mądrych po szkodzie.

 

autor:

Artur Bandys

czytaj dalej..
Advertisement

Bezpłatne ogłoszenia motoryzacyjne

 

Kliknij aby skomentować

Popularne