Connect with us

Dom i ogród

Jaka folia i podkład pod panele?

Zanim rozpoczniesz montaż podłogi odpowiednio się do tego przygotuj. Przygotowanie usprawnia sam montaż oraz co ważniejsze daje gwarancję odpowiednio zamontowanych paneli, które dzięki temu będą służyć latami. Odpowiednio dobrana folia i podkład to elementy, nad którymi warto się pochylić, więc w tym artykule przybliżamy sposoby dobór najlepszego podkładu pod panele.

Folia pod panele?

Podstawową funkcją folii paroizolacyjnej (PE) jest ochrona paneli przed wilgocią. Folia nie dopuszcza wilgoci z podłoża do paneli, dzięki temu eliminuje możliwość zawilgocenia podłogi. Panele podłogowe nie lubią wilgoci i nawet jej nieduża ilość może skutkować wybrzuszeniami i odkształceniami. Bez folii paroizolacyjnej podłoga jest w zasadzie skazana na trwałe uszkodzenia. Warto pamiętać, że wszelkie roszczenia gwarancyjne wobec producenta bez położonej folii i/lub podkładu będą bezzasadne.

Jaką folię i podkład wybrać?

Grubość folii jest główną cechą jaką należy się kierować podczas poszukania najlepszej folii pod panele. Większość producentów zaleca do montażu folie atestowane, nie cieńsze niż 0,2mm.

Podczas układania folii nadrzędną zasadą jest stosowanie zakładki na brzegach łączących się formatów, brzegi powinny na siebie nachodzić. Na poprawnie ułożoną folię, układamy podkład. Zastosowanie folii jest konieczne np. przy zastosowaniu podkładu PROFI PE, który wykonano z pianki polietylenowej o wysokiej gęstości i odpowiedniej grubości – ma on 2 mm grubości i dobre inne parametry takie jak gęstość czy tłumienie dźwięków.

Alternatywnym rozwiązaniem jest zastosowanie folii zintegrowanej z podkładem. W tym przypadku montaż przebiega znacząco szybciej. Podkłady, do których nie trzeba kupować folii PE, to np. IDEAL PROFI 2.0 oraz MAX PROFI 3 in 1. Pierwszy z nich może pochwalić się bardzo wysoką gęstością oraz wykorzystaniem naturalnych surowców wraz ze spoiwami poliuretanowymi. Chroni on przed wilgocią dzięki dwóm warstwom kontrolującym odparowywanie wody. Inne cechy tego podkładu są bardzo wysokiej klasy, są to m.in. : współczynnik przewodzenia ciepła 0,009, redukcja dźwięku uderzenia czy wytrzymałość na ściskanie. Kolejny podkład to MAX PROFI 3 in 1. Jest to połączenie warstwy folii polietylenowej o grubości aż 150 μm z podkładem na bazie pianki polietylenowej o wysokiej gęstości. Dodatkowo całość posiada już zakładkę 60 mm i zintegrowaną taśmę samoprzylepną o szerokości 19 mm co bardzo przyspiesza montaż.

Oba przedstawione podkłady chronią przed niepożądanym działaniem wilgoci oraz zapewniają izolację akustyczną i termiczną. Oznacza to, że będą idealne na ogrzewanie podłogowe, wodne. Dodatkową cechą jest możliwość wyrównania nierówności podłogi, a ponad to są wytrzymałe na  odkształcenia, zatem posłużą nam przez wiele lat. Dzięki tym sposobom można zdecydowanie wydłużyć czas eksploatacji oraz trwałość paneli podłogowych.

Author: admin

czytaj dalej..
Advertisement

darmowe ogłoszenia motoryzacyjne

 

Kliknij aby skomentować

Popularne