Connect with us

Audi

Styl i zdrowie

Jak skutecznie walczyć z nietrzymaniem moczu?

Nietrzymanie moczu to problem, który dotyka częściej kobiet po 50. roku życia. Przyczyny jego występowania są różne. Ponadto dolegliwość ta może wystąpić w trzech postaciach. Oprócz leczenia ważne jest, by osoba zmagająca się z nietrzymaniem moczu pamiętała o prawidłowej higienie. Dowiedz się, jak walczyć z tym problemem.

Niezastąpione w tym przypadku będą środki higieniczne, jak choćby pieluchy dla dorosłych. Dzięki temu unikniemy nieprzyjemnych dolegliwości będących konsekwencją nietrzymania moczu.

Przyczyny nietrzymania moczu

Omawiając przyczyny problemu związanego z nietrzymaniem moczu, należy odnieść się do rodzajów tej dolegliwości. W przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu jego rozwojowi sprzyja otyłość, a także przebyte ciąże i porody. Warto pamiętać, że im większa masa urodzonego dziecka, tym większe ryzyko wystąpienia w przyszłości wysiłkowego nietrzymania moczu. Oprócz tego, przyczyną dolegliwości mogą być niektóre choroby neurologiczne, a także częste i nawracające infekcje dróg moczowych.

Ponadto palenie papierosów oraz wykonywanie ciężkiej pracy fizycznej również sprzyjają powstawaniu wysiłkowego nietrzymania moczu. Infekcje dróg moczowych są też przyczyną rozwoju kropelkowego nietrzymania moczu, podobnie jak przyjmowanie leków o działaniu odwadniającym. Z kolei za nietrzymanie moczu z przepełnienia odpowiada przepełnienie pęcherza, które prowadzi do rozszerzenia się jego ścian.

Warto także wspomnieć  o przemijającym nietrzymaniu moczu, które może być związane z chorobami układu moczowego i ustępować po ich zakończeniu. Również niektóre lekarstwa mogą mieć wpływ na powstanie zaburzeń związanych z oddawaniem moczu, co także będzie miało charakter przemijający.

Jak leczyć nietrzymanie moczu?

W początkowej fazie problemów związanych z nietrzymaniem moczu, zwłaszcza w przypadku naglącego i wysiłkowego nietrzymania moczu, zazwyczaj stosuje się tzw. leczenie zachowawcze. Polega ono przede wszystkim na zmianie stylu życia, wprowadzeniu odpowiedniej diety oraz wykonywaniu ćwiczeń, których zadaniem jest wzmocnienie ścian pęcherza moczowego. Ponadto, na tym etapie zaleca się również przyjmowanie leków wspomagających reakcje pęcherza w taki sposób, by ten nie był opróżniany natychmiast, gdy tylko znajdzie się w nim niewielka ilość moczu.

Natomiast, gdy nietrzymanie moczu wejdzie w zaawansowaną fazę, trzeba mieć na uwadze konieczność zastosowania metod inwazyjnych. Jedną z nich jest wszczepienie pod cewkę moczową taśmy syntetycznej. Z upływem czasu taśma ta zrasta się z pozostałymi tkankami i pomaga w miejscowej produkcji kolagenu, który z kolei odpowiada za prawidłową pracę cewki.

Najbardziej inwazyjnym zabiegiem jest operacja podbrzusza. Stosuje się ją najczęściej wtedy, gdy oprócz problemu nietrzymania moczu występuje także inna dolegliwość wymagająca interwencji chirurgicznej.

Pieluchy dla dorosłych, wkładki oraz specjalna bielizna

Podczas zmagania się z problemem nietrzymania moczu niezwykle ważne jest zachowanie odpowiedniej higieny. Podstawową zasadą jest natychmiastowa zmiana bielizny po każdym epizodzie związanym z nietrzymaniem moczu. Im dłużej skóra okolic intymnych jest narażona na kontakt z moczem, tym większe ryzyko powstawania podrażnień. Aby nie zaburzyć prawidłowego poziomu pH tych okolic, podczas mycia najlepiej stosować specjalnie do tego przeznaczone żele. W trakcie codziennych aktywności niezastąpione są również produkty pochłaniające mocz, na przykład pieluchy dla dorosłych.

czytaj dalej..
Advertisement

Bezpłatne ogłoszenia motoryzacyjne

 

Kliknij aby skomentować

Popularne