Connect with us

Audi

Dom i ogród

Fachowiec czy samodzielna naprawa – co robić w przypadku nagłej awarii

Nie wszystko, nawet jeśli wydaje Ci się, że potrafisz, powinieneś naprawiać sam – choćby dlatego, że w przypadku większej awarii producent może nie uznać Ci gwarancji, jeśli dowiedzie, że próbowałeś pozbyć się jej na własną rękę. Inną kwestią jest Twoje bezpieczeństwo. Jednak wzywanie fachowca może też nie zawsze okazać się sensowne. Jak zdecydować o tym, co należy zrobić w przypadku popsucia się jakiegoś sprzętu?

 

Złota rączka poradzi sobie ze wszystkim?

Otóż nie. Nowoczesne sprzęty, które często wykorzystują już nie tylko skomplikowaną elektrykę, ale i komputery oraz systemy, mogą już nie stanowić dla Ciebie łatwego pola do popisu. Decydując się na samodzielną naprawę możesz de facto wyrządzić jeszcze więcej zła – jeśli nie znasz się na danym sprzęcie, lepiej go nie ruszaj. Technologie poszły tak do przodu, że nietrudno jest stracić rachubę i nie mieć możliwości zapoznawania się z nią na bieżąco. To dotyczy choćby nowych modeli pralek, zmywarek, płyt indukcyjnych czy odkurzaczy. Te sprzęty dawniej, o ile istniały, działały w oparciu o prostsze mechanizmy niż teraz.

Fachowiec czy może dedykowany serwisant?

No właśnie – oto jest pytanie. W dobie, kiedy każdy model może różnić się od siebie w sposób kluczowy, wzywanie tzw. fachowca od wszystkiego może całkiem mijać się z celem. Jeśli dany producent ma ekipę własnych specjalistów, którzy znają się na produkowanym przez niego sprzęcie, sprawa jest dość prosta – musisz po prostu zgłosić awarię i poczekać. Niestety może to oznaczać, że nie będziesz mógł korzystać ze swojego urządzenia przez dość długi czas. Jeśli jest to zmywarka czy mikrofalówka, to pół biedy – możesz się bez nich jakoś obyć, gorzej jednak robi się, gdy chodzi o piec gazowy zimą czy kuchenkę lub lodówkę. Czy ryzykować wtedy samodzielną próbę naprawy lub wezwać dobrego fachowca? Możesz się o to pokusić, pamiętaj jednak, żeby nie zapędzać się w swoich działaniach, szczególnie jeśli masz do czynienia z bardzo nowoczesnym sprzętem.

Urządzenie na wymianę

Często zdarza się obecnie, że sprzęt który uległ awarii musi być naprawiony w specjalnym laboratorium bądź po prostu poczekać na dostępnego specjalistę. W takim wypadku niektórzy producenci są skłonni wymieniać urządzenia i zapewniać Ci model zamienny (jak w przypadku samochodu), abyś nie został pozbawiony podstawowego wyposażenia domowego na długi czas. Jeśli masz obowiązującą gwarancję nie powinieneś zbytnio martwić się awariami – nowoczesny sprzęt ulega im stosunkowo często, ponieważ jest dość nowy i niekoniecznie odpowiednio sprawdzony. Powstrzymując się od samodzielnej naprawy możesz mieć pewność, że producent na pewno pomoże Ci bądź w usunięciu usterki bądź wymianie sprzętu.

Sprawdź, kiedy samodzielnie naprawiać zmywarkę. 

czytaj dalej..
Advertisement

Bezpłatne ogłoszenia motoryzacyjne

 

Kliknij aby skomentować

Popularne