Connect with us

Dom i ogród

Droga dojazdowa na podmokłym terenie. Jak ją wykonać?

Trudno wyobrazić sobie brak drogi dojazdowej do posesji. Również na porządku dziennym jest budowa autostrad czy też dróg krajowych. Niestety drogowcy czy też projektanci często muszą zmierzyć się z problemem, jakim jest podmokły teren. Prowadzi to do wielu problemów, gdyż grząski i podmokły teren sprawia, że ułożenie masy asfaltowej jest problematyczne, a przecież droga powinna być solidna i mocna, niezależnie od jej przeznaczenia. W dzisiejszym poradniku podpowiemy Wam, jak wykonać drogę dojazdową i jak ważną rolę odgrywają w tym przypadku geosiatki do podłoża.

Podmokłe tereny – duży problem w przypadku budowy dróg

Niestety wiele terenów często jest stale bądź okresowo zalewanych przez wodę. Przez to prowadzenie dróg przez tereny podmokłe jest trudne. Oczywiście najlepszy wyborem byłoby ich ominięcie i wybudowanie drogi w innym miejscu, jednak w przypadku dróg dojazdowych jest to absolutnie niemożliwe. W tyn przypadku kluczowe jest stworzenie odpowiedniej hydrauliki, która będzie odprowadzała nadmiar wody spod warstwy użytkowej, co oczywiście wpłynie na grunt i znacząco go utwardzi. Można również zastosować osuszanie, którego celem jest obniżenie wód podziemnych na terenach podmokłych. Niestety w tym przypadku koszty mogą być bardzo wysokie. Niezwykle istotne znaczenie ma także utwardzenie takiej drogi. W ty przypadku można zastosować kruszywo hutnicze, które jest jednocześnie materiałem trwałym i niezwykle wytrzymałym.

Geosiatki do podłoża – jakie mają znaczenie?

Bądźmy szczerzy, wykonując drogę dojazdową, inwestor zazwyczaj nie ma bardzo wysokich nakładów finansowych. Zatem swoją drogę chce wykonać szybko, ale i tanio. Tutaj podmokły teren wydaje się być dużą przeszkodą. Na szczęście można zdecydować się na geosiatki, które podnoszą trwałość podłoża. Dedykowane są one do stabilizacji gruntu. Tutaj dużą rolę odgrywa specjalny materiał. Otóż wykorzystuje się w tym przypadku termoplastyczne płyty. Są one specjalnie wytłaczane i przechodzą proces mikroperforowania. Podczas ich rozciągania struktura polimeru zapewnia niezwykle wysokie parametry wytrzymałościowe. W tym przypadku dużą zaletą jest sztywność i jej nieprzesuwalność. W ten sposób uzyskuje się stabilizację gruntu. Dzięki temu nie trzeba stosować dodatkowych utwardzaczy, ani prowadzić zaawansowanych prac, które opóźniłyby budowę całej drogi, jak i zdecydowanie zwiększyły koszty.

Geosiatki – dalszy etap prac

Geosiatki współpracują z kruszywem. Może być ono gruboziarniste, jak i kamienne, dzięki temu, że w odpowiedni sposób się zazębiają tworząc warstwę ochronną, która wzmacnia trwałość i stabilizuje podłoże, ale również izoluje wodę. Warto wiedzieć, że niekiedy konieczne jest użycie geowłókien bądź też geotkanin. Szczególnie ma to miejsce w sytuacji, gdy geosiatki mają zapewnić funkcję separującą bądź też hydrauliczną. Dobrym wyborem są geosiatki wzmacniające, które mają świetną rozciągalność zarówno podłużną, jak i poprzeczną. Są one stosowane do zbrojenia dróg. Zapewniają także stabilizację oraz wpływają na żywotność i trwałość drogi dojazdowej.

Bo materiał ma znaczenie

Budując drogę dojazdową, niezależnie czy ma ona mieć użytek prywatny, czy jej budowa związana jest z inwestycją firmy, dobrym wyborem są geosiatki do podłoża wykonane z poliestru. Włókna poliestrowe tworzą specyficzne oczka, które przeplatają się. Mają również powłokę polimerową PCV, co zwiększa dodatkowo stabilność podłoża. Cechą charakterystyczną jest trwałość, którą można określić na ponad 120 lat. Zatem mają doskonałe zastosowanie w przypadku dróg dojazdowych, nawet tych wykonywanych na terenach leśnych. Wzmacniają górne warstwy podłoża. Istotne znaczenie ma tutaj również fakt, że ich waga jest stosunkowo niewielka, przez co podczas prac montażowych nie trzeba korzystać ze specjalistycznego sprzętu. Bez problemu można dostosować geosiatkę do każdego podłoża. Zwiększa także trwałość konstrukcji ziemnych. Warto jeszcze zwrócić uwagę, że jest odporna na uszkodzenia, korozję, jak i promieniowanie UV.

Zatem, jeżeli decydujemy się na budowę drogi dojazdowej na podmokłym terenie, nie możemy zapomnieć o wyborze odpowiedniej geosiatki, która pełni tutaj kluczową rolę. Dzięki temu cała inwestycja przebiegnie szybko, ale i nie będzie bardzo kosztowna.

 

Author: admin

czytaj dalej..
Advertisement

darmowe ogłoszenia motoryzacyjne

 

Kliknij aby skomentować

Popularne