Connect with us

Biznes

Dress code w życiu zawodowym i prywatnym

Świadome kreowanie wizerunku profesjonalisty poprzez stosowanie zasad dobrego stylu to podstawowe narzędzie do komunikacji w biznesie. Ubiór jest naszą wizytówką, wyrazem szacunku do partnerów i istotnym elementem budującym pierwsze wrażenie podczas spotkań biznesowych. Ponieważ w wielu profesjach życie zawodowe często łączy się z życiem towarzyskim – wybór odpowiedniego stroju bywa kłopotliwy. Jak zatem dopasować dress code do kultury organizacyjnej, w której pracujemy? Jakie elementy garderoby sprawdzą się w każdych okolicznościach?

Kiedy profesjonalista może sobie pozwolić na więcej swobody w ubiorze?

Swobodny ubiór to odzież, w której czujemy się komfortowo. Strój do pracy powinien być dopasowany do naszych potrzeb, aktywności, sylwetki i reprezentowanej branży. Wyznaczając ramy swobodnego ubioru należy też pamiętać o piastowanym stanowisku, stażu pracy i wieku. Choć coraz częściej życie profesjonalne przeplata się z życiem towarzyskim, błędne jest przekonanie, że służbowy bankiet, kolacja biznesowa czy wigilia firmowa pozwala na dowolność w interpretacji stroju. Wyzywający ubiór stawia nas w złym świetle i może być błędnie interpretowany przez współpracowników. Jak zmienić codzienny strój w coctailowy, dostosowany do okoliczności i rangi przyjęcia? Agnieszka Martyna Ross, ekspertka z dziedziny dress code, proponuje, by nowoczesne formy garderoby łączyć z klasycznymi dodatkami – geometryczną biżuterię z prostą sukienką typu „mała czarna” lub ołówkową spódnicą, połyskujące tkaniny z matowym materiałem, rzeczy nieformalne z formalnymi.

O czym należy pamiętać, kreując wizerunek biznesowy?

Stara zasada „mniej znaczy więcej” sprawdza się w każdych warunkach. W kreowaniu wizerunku profesjonalisty pomaga dobrze skomponowana szafa, nazywana przez stylistów „szafą kapsułową”. Statystycznie wykorzystujemy jedynie 1/3 zasobów naszej garderoby, dlatego powinno znajdować się w niej niewiele rzeczy doskonałej jakości, które po skompletowaniu dają wiele możliwości stylizacyjnych. Na elegancki ubiór składają się również dodatki w odpowiednio dobranych, stonowanych kolorach. W głębokim granacie i jasnych odcieniach szarości każda kobieta, niezależnie od wieku i fototypu skóry, będzie wyglądać profesjonalnie. Te dwa kolory stanowią również podstawę do łączenia ich z innymi barwami, takimi jak: biel, czerń, bordo czy butelkowa zieleń. Jakich elementów garderoby lepiej unikać? Najczęściej popełnianym błędem są zbyt długie rękawy w marynarce. Agnieszka Martyna Ross przypomina, że mankiet marynarki powinien sięgać do nadgarstka, co nadaje sylwetce lekkości i zachowuje właściwe proporcje ciała. Należy też wystrzegać się półprzezroczystych tkanin eksponujących bieliznę, zbyt krótkich spódnic, topów na ramiączkach typu podkoszulek i epatowania dużym logo marki, co w niektórych kręgach może uchodzić za wyznacznik statusu, lecz w relacjach biznesowych nie dodaje klasy.

Artykuł powstał przy współpracy z redakcją czasopisma HRBusinessPartner.pl.

Author: admin

czytaj dalej..
Advertisement

darmowe ogłoszenia motoryzacyjne

 

Kliknij aby skomentować

Popularne