Connect with us

Motoryzacja

Co należy zrobić w przypadku wątpliwej jakości paliwa?

Zatankowaliśmy na nieznanej stacji. Było po drodze, ceny wszędzie prawie te same, to nie ma co wybrzydzać. Jeszcze w trakcie trwania tej samej podróży albo nieco później zapala się pomarańczowa lampka kontrolna – check engine!

To może być skutek kiepskiej jakości paliwa. Pomimo że kary za sprzedaż niespełniających wymogów ropy czy benzyny są bardzo duże, to liczba stacji oferujących kiepskiej jakości paliwo jest zadziwiająco duża. Niestety niechlubne, prawie najwyższe miejsce wśród województw zajmuje kujawsko-pomorskie. Tu szczególnie trzeba uważać na jakość benzyny.

Przede wszystkim trzeba kupować u sprawdzonych sprzedawców. Lepiej myśleć zawczasu i tankowanie planować. Zawsze też musimy zachować dowód zakupu – paragon lub fakturę. Bez tego nie mamy podstawy, aby dochodzić roszczeń.

Wobec stacji paliw nie jesteśmy bezbronni. Najpierw trzeba udać się do mechanika. Ten zwykle nie będzie w stanie stwierdzić przyczyny zapalenia się lampki kontrolnej, ale warto odnotować wizytę kontrolną. Możliwe, że już na tym wczesnym etapie przyczyna zostanie wykryta.

hurtowa sprzedaż paliwZwykle musi jednak dojść do uszkodzenia silnika, aby zacząć szukać winnych. Wtedy podejrzenie zatankowania kiepskiej jakości benzyny możemy zgłosić do Polskiego Związku Motorowego, który ma moc kontrolowania zgodnie z przepisami stacji benzynowych oraz dawania ekspertyz.

Swoich roszczeń możemy dochodzić na drodze cywilnej, ale ściganiem fałszujących benzynę sprzedawców zajmuje się także Inspekcja Handlowa oraz prokuratura. Za taki nędzny proceder grozi nawet kara więzienia albo utrata koncesji, a łagodniejszą formą kary jest kara finansowa, która może wynosić nawet milion złotych.

Jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z własnym autem o dobry olej opałowy w kujawsko-pomorskim najlepiej zapytać znajomych, a potem ustawicznie przyglądać się jak zachowuje się auto po tankowaniu i wsłuchiwać w odgłosy silnika. Oby „kontrolka” check engine nigdy wam się nie zapaliła!

DEP Kasy fiskalne Zduńska Wola, nowoczesne systemy fiskalne

Author: admin

czytaj dalej..
Advertisement

darmowe ogłoszenia motoryzacyjne

 

Kliknij aby skomentować

Popularne