Connect with us

Audi

Motoryzacja

Czy można kupić samochód bez dowodu rejestracyjnego?

Photo: Shutterstock

Wielu z nas kupuje na co dzień samochody używane. Jedni kupują je z czysto ekonomicznych powodów, bo są zdecydowanie tańsze niż modele prosto z salonu, inni czynią tak z powodu przywiązania do konkretnego modelu czy też mają specyficzne wymagania techniczne, których nie spełniają nowe modele proponowane przez czołowych producentów. W przypadku kupowania samochodu używanego bardzo często napotykamy rozmaite problemy ze strony sprzedawcy. Które z nich powinny nas zaniepokoić? Czy są takie sytuacje, w których definitywnie nie powinniśmy kupować pojazdu od danej osoby?

NIE MAM DOWODU REJESTRACYJNEGO

 

Osoby kupujące często samochody używane słyszą to niejednokrotnie od oferenta. Dowód został zgubiony, ale zostanie nam dosłany lub będziemy mogli dostać jego duplikat w urzędzie. Stop! To niebezpieczna sytuacja i nie w każdym wypadku będziesz mógł kupić taki pojazd. Nie narażaj się niepotrzebnie na prawne niebezpieczeństwa. Oto dlaczego dowodu może brakować:

 

 

– urząd sprawdza legalność dokumentów – w takim wypadku sprzedający często posiada tzw. „miękki” dowód rejestracyjny.

– dowód został zatrzymany przez urząd lub policję – w takim przypadku jedynie właściciel pojazdu będzie mógł go odebrać osobiście. My jako kupujący musimy pozostać ostrożni.

Na dowodzie zastępczym w takiej sytuacji powinna znaleźć się adnotacja o powodzie zatrzymania dokumentu.

– sprzedający posiada dowód zagraniczny – to dla nas poważny sygnał ostrzegawczy. Nie kupimy samochodu co do którego stanu formalno prawnego mamy jakiekolwiek wątpliwości.

– zgubiony dowód – częsta wymówka sprzedającego. W tym wypadku również wiele ryzykujemy. Zażądajmy wyrobienia nowego dowodu przez aktualnego właściciela nim pojazd kupimy.

 

CZY MOGĘ KUPIĆ TAKI POJAZD?

Zalecamy ostrożność. Jedynie osoby doświadczone w kupowaniu pojazdów mogą sobie na to pozwolić. W specyficznych sytuacjach nie będzie to stanowiło problemu. Każdorazowo jednak musimy przede wszystkim sprawdzić faktyczne powody braku dowodu rejestracyjnego do pojazdu, który chcemy w ten sposób nabyć.

 

Kupienie takiego pojazdu jest możliwe w sytuacji, gdy na przykład dowód został zatrzymany przez policję i powód tego zatrzymania jest jasno udokumentowany. Wtedy nie będziemy mieli problemu z ewentualnym wyrobieniem nowego dowodu.

 

Szczególne podejrzenia powinny wzbudzić u nas sytuacje, w których pojazd bez dowodu rejestracyjnego jest w okazyjnej cenie lub też, gdy sprzedający próbuje wymyślić niezbyt spójną historię zgubienia dowodu rejestracyjnego. Teoretycznie nic nam nie grozi w przypadku kupienia pojazdu z nieczystą przeszłością jednak każdorazowo będzie to powodowało wiele stresu i nierzadko wizyt wyjaśniających na policji i w urzędach. Unikajmy więc przesadnych okazji bez odpowiedniej dokumentacji.

czytaj dalej..
Advertisement

Darmowe ogłoszenia motoryzacyjne

 

Kliknij aby skomentować

Popularne