Connect with us

Technika

Cynkowanie metalu – kiedy się je wykonuje?

Metal to materiał trwały, ale jednocześnie narażony na wiele niekorzystnie działających czynników zewnętrznych – powietrza i wody. Nowoczesne metody pozwalają na skuteczne zabezpieczenie metalowych elementów konstrukcji przed korozją już na etapie jej produkowania. Jedna z technologii wykorzystuje do tego cenne właściwości cynku.

Wpływ cynku na ochronę metalu

Wykorzystanie cynku do zabezpieczenia stali związane jest z dużą odpornością powłoki cynkowej na działanie warunków atmosferycznych. Aby stal mogła być skutecznie chroniona, pokrywa się ją warstwą lub kilkoma warstwami cynku. Po kilkunastu lub kilkudziesięciu latach spodziewać się można korozji warstwy cynkowej, która jako pierwsza ulegnie rdzewieniu. Mimo tego metal wciąż będzie zabezpieczony.

Na zewnątrz czy wewnątrz?

Bez względu na to, czy elementy konstrukcji metalowej znajdować będą się wewnątrz budynku, gdzie panują korzystne warunki, czy też na zewnątrz, gdzie metal może korodować szybciej ze względu na opady i wiatr, cynkowanie wykonywane jest zawsze. Ochrona stali już na etapie jej produkcji jest niezbędna. Stal może nie być narażona wewnątrz pomieszczenia, jednak jest już w trakcie transportu pojawić się mogą niekorzystne warunki. Nie ma więc znaczenia, w jakim miejscu powstanie konstrukcja – każdy element zostaje zabezpieczony przed korozją, dzięki czemu pozostaje w nienaruszonym stanie nawet przez kilkadziesiąt lat.

Proces cynkowania dostosowany do metalowego elementu

W zależności od rozmiaru elementu, wykorzystuje się różne sposoby cynkowania:

  • zanurzeniowe – polegające na kąpieli elementu w płynnym cynku
  • galwaniczne – nałożenie cienkiej warstwy cynku, daje możliwość zabarwienia stali
  • proszkowe – nałożenie warstwy cynku w temperaturze sięgającej 400 st. Celsjusza.

Wszystkie metody charakteryzują się skutecznością. Elementy chronione są nawet przez kilkadziesiąt lat, dzięki czemu jest to również rozwiązanie ekonomiczne. Proces cynkowania nie tylko zabezpiecza, ale też zapewnia ciekawe walory estetyczne.

Author: admin

czytaj dalej..
Advertisement

darmowe ogłoszenia motoryzacyjne

 

Kliknij aby skomentować

Popularne