Connect with us

Audi

Styl i zdrowie

Botki damskie – kiedy nosić i jak wybierać?

Botki damskie – kiedy nosić i jak wybierać?

Mnogość kobiecego obuwia nie ma granic, co w wielu przypadkach przekłada się na wielkość szafek na buty w polskich domach. Praktycznie nie ma kobiet, które miałyby do dyspozycji tylko dwie czy trzy pary obuwia – różne style i formy przydają się w różnych sytuacjach. Nie inaczej jest w przypadku botków damskich – zdawałoby się, że to typowe obuwie jesienne, tymczasem dzisiejsza moda temu przeczy, a na wybiegach botki pojawiają się w najróżniejszych zestawieniach.

Podstawową sprawą przy wyborze botków damskich jest fason. Z zasady botki posiadają wysoką cholewkę, która zdecydowanie sięga przynajmniej tuż do kostki, a najczęściej ją zasłania. To sprawia, że takie obuwie świetnie sprawdza się w zimniejsze dni oraz wówczas, gdy aura nas nie rozpieszcza i serwuje śnieg czy deszcz. Prócz tej zasady, botki mogą mieć najróżniejszy wygląd, dzięki czemu praktycznie każda kobieta może znaleźć coś odpowiedniego dla siebie – od płaskich i wygodnych botków bez dodatkowych zapięć aż po buty na wysokim obcasie, z fantazyjnymi zamkami czy sznurowaniami.

Zasadniczo buty tego rodzaju, ze względu na swoją budowę oraz fakt, że często są w środku dodatkowo podbijane, aby były cieplejsze, świetnie sprawdzają się na lżejszą zimę oraz jesień i wiosnę. Botki damskie mogą mieć jednak różne fantazyjne wzory, dzięki czemu niektóre z fasonów lepiej sprawdzają się w cieplejszą pogodę – np. na początku wiosny, gdy temperatury są wyższe, a chodniki suche. Tego typu botki mogą mieć np. ażurowe zdobienia na skórze butów czy nawet paski zamiast pełnej cholewki, co z pewnością dodaje butom uroku, ale czyni je mało odpornymi na warunki atmosferyczne.

Istotne jest również, aby dobrze wybrać materiał, z którego botki damskie są wykonane – musi być on przede wszystkim trwały oraz wygodny. Oznacza to, że zewnętrzna warstwa buta powinna być wykonana z naturalnego materiału, głównie skóry – wówczas, przy odpowiedniej pielęgnacji, zyskuje się pewność co do wytrzymałości butów na śnieg czy deszcz. Niektóre botki damskie mają również warstwę wierzchnią wykonaną z zamszu – w takim przypadku należy jedynie uważać, aby nie doprowadzić do zamoczenia butów, bo wygląda to bardzo nieestetycznie.

 

autor:

Piotr Makłowski

czytaj dalej..
Advertisement
Kliknij aby skomentować

Popularne